Българче подложено на тормоз от учител във Финландия. Не казало на страната на Украйна или Русия е във войната

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Българин, живеещ във Финландия, се свърза на 13 февруари КритичноБГ и сподели изключително скандална история, в която твърди, че синът му е бил подложен на ужасяващ психологически тормоз в училище от учител. Причината е, че 11-годишното момче отказва да каже на страната на Русия или на Украйна е в конфликта на въпрос на преподавател.

В резултат на това, детето е изведено за наказание същия ден от училище! Обяснението на директора за отстраняването на момчето от час в учебното заведение в Хелзинки към бащата е, че синът му имал „силно мнение за войната в Украйна“. Опитът на нашия сънародник да сподели случилото се в местната преса също удря на камък. Първоначално от вестник “Хелзинки саномат” се съгласяват и уточняват подробности с бащата, но по-късно от медията му се обаждат и казват, че „за добро“ било статията да не излиза.

КритичноБГ публикува писмото на нашия сънародник без съкращения и редакторска намеса. Единствено сме скрили имената на детето и родителя по усмотрение на редакцията:

„Нещо абсурдно ни се случи във Финландия, където живея със семейството си. На 2 февруари 2024 г., нашият син А. (синът на нашия сънародник, бел.ред.), който сега е на 11 години и е в 5-ти клас в град Хелзинки, беше отстранен от училище в 10:30 от класния си ръководител Тару Хилтунен.

В този ден той е трябвало да има час по физическо възпитание от 10:15 до 11:45, но преди да започне часа учениците са били задължени да изслушат съобщение по училищната уредба от директора. В речта си директорът Перти Тосавайнен споменава конфликтите в Украйна и Газа.

След края на речта съученичка на А., пита учителката какво се случва в Украйна. Тару Хилтунен започва да говори за конфликта в Украйна и отегчен от проточилият се разговор А. казва, че не го интересува кой кого е атакувал пръв, а иска да играе на топка с приятелите си (все пак е трябвало да има час по физическо възпитание). Това предизвика негативна и изключително агресивна реакция на учителката Тару Хилтунен, която го приема като политическа гледна точка и започва разгорещено да спори с А.

Тару Хилтунен многократно му задава въпрос коя страна подкрепя – Русия или Украйна, на което А. отговаря, че аз (бащата на момчето бел. ред) често съм го съветвал да не се намесва в политически или религиозни спорове, защото е твърде малък, за да има мнение.

Няколко пъти А. казва на учителката си, че не иска да обсъжда темата, и че това не го интересува. Тару Хилтунен прибягва до емоционално изнудване, казвайки, че Максим (момче от руски произход и съученик на А.) ще се ядоса и може да започне да чупи неща и да изпадне в криза, ако А. не каже коя страна подкрепя. Очевидно учителката не знае, че въпросното дете Максим е русначе и едва ли изгаря от желае да чуе мнението на А. за конфликта в Украйна.

Нежеланието на А. да заеме позиция разгневява още повече учителката и тя решава да прекрати учебния му ден обаждайки се на други две учителки за помощ, тъй като по това време е била сама с учениците. Притеклите се на помощ учителки са хванали А. за ръцете и го извели както полицаи държат престъпник.

Според разказа на А., той първо е бил отведен при помощник-директора Юха Ювонен, който веднага одобрява изхвърлянето му от училище. Същите учителки, придружават А. до изхода държейки го здраво за ръцете.

В 10:40 А. ми звънна по телефона и плачейки ми обясни, че е чакал цяла седмица, за да играе с приятелите си, но е бил изхвърлен от училище без да е направил нищо.

По-късно същият ден се обадих на помощник-директорката Суаад Онниселка, но тя се оправда, че е заета и не може да говори. Половин час по-късно директорът Перти Тосавайнен ми се обади по телефона и обясни, че учебният ден на А. е бил прекъснат, цитирам „заради силното му мнение за войната в Украйна„.

Според нас, родителите, изхвърлянето на 11-годишно дете от училище, заради политическа позиция или в конкретния случай за липса на позиция е крайно неморално и сме се обърнали към местните институции да вземат отношение, но засега само си подхвърлят “топката”.

Свързах се с “Хелзинки саномат” (най-популярният тук вестник) и първоначално искаха да напишат статия, дори обсъдихме детайлите като споменаването на имена и така нататък, но в последствие ми се обадиха и ми казаха, че е за наше добро да не излиза статията, а да се разберем с училищното ръководство. Според мен причината за внезапното нежелание да публикуват случката е споменаването на Украйна, което тук не е политкоректно. Та толкова за свободната журналистика в демократична Финландия. 

КритичноБГ уточнява, че няма как да провери достоверността на случая, но не може и да го отрече! Изразяваме готовност да публикуваме и позицията на учебното заведение, ако бъде изпратена на редакционната ни поща, която е посочена в сайта!

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!