Исторически рекорд на самоубийствата в САЩ през 2022 г.

По предварителни данни на Центъра за контрол и превенция на заболяванията на САЩ (CDC) през миналата година в страната е имало повече самоубийства от когато и да било. В повече от половината от тях е било замесено и оръжие.

Според данните на Националния център за здравна статистика към CDC 49 449 души са отнели живота си през миналата година. Окончателната цифра ще бъде обявена едва по-късно през годината и може да бъде завишена. Най-голямо увеличение се наблюдава при възрастните хора. Броят на самоубийствата е нараснал с близо 7% при хората на възраст от 45 до 64 години и с 8% при тези на 65 и повече години. Според статистиката повече мъже са посегнали на живота си, отколкото жени.

Експертите смятат, че няколко фактора оказват влияние върху броя на самоубийствата. Това са по-лесният достъп до огнестрелни оръжия и рекордните им продажби; дългосрочните последици от стреса, причинен от пандемията; политическата поляризация, която явно доста натоварва психичното здраве.

Според Центъра за решаване на проблемите, свързани с насилието с огнестрелно оръжие „Джон Хопкинс“ в Мериленд самоубийствата, свързани с огнестрелно оръжие, са основната причина за общото нарастване на този вид смъртни случаи. Броят на хората, които са използвали оръжие, за да сложат край на живота си, е нараснал с 10% между 2019 и 2021 г., докато самоубийствата без оръжие са намалели с 8% за същия период. Между 2020 и 2022 г. жителите на САЩ са закупили повече от 60 милиона оръжия, според американското издание Firearm News.

Въз основа на броя на влизанията в Националната система за незабавна проверка на криминалния произход се смята, че през миналата година са били закупени най-малко 16,4 млн. оръжия. Системата извършва проверка на миналото на купувачите на оръжие и се изисква от всеки един щат, преди дадено лице да може да си купи оръжие.

Допълнително проучване на CDC от миналата година показва, че азиатско-американските младежи също са склонни към висок процент самоубийства. Отнемането на собствения живот е водещата причина за смъртта на младите хората на възраст между 15 и 25 години. Броят на американците от азиатски произход на възраст между 18 и 25 години, които са съобщили за сериозни психични заболявания, мисли и действия, свързани със самоубийство, се е удвоил през последните 10 години, съобщиха от Администрацията за злоупотреба с наркотични вещества и услуги за психично здраве в Мериленд.

Професионална помощ

Мичи Фу, клиничен психолог в Лос Анджелис, който консултира американци от азиатски произход, призова всеки, който се чувства непоносимо стресиран, да „потърси професионална помощ“. „Ако имате работа, потърсете помощ от професионалист и се поинтересувайте какви са възможностите на вашата организация да ви помогне в намирането на специалист. Ако нямате такава възможност вижте дали вашата здравна застраховка покрива нуждата от такъв специалист. Но най-важното е да се погрижите сами за себе си„, казва Мичи Фу.

Най-малко 9 от 10 души в САЩ смятат, че страната преживява широко разпространена криза на психичното здраве, твърди фондация „Кайзер Фемили“ в Калифорния. Според проучване, проведено от нея през миналата година, 34% от пълнолетните под 30-годишна възраст отчитат психичното си здраве като „само добро“ или „лошо“, в сравнение с 19% от възрастовата група над 30 години. Повече от 52% са заявили, че „винаги“ или „често“ са изпитвали тревога през предходната година. Около 33% от анкетираните са заявили, че през предходната година често са се чувствали депресирани или самотни.

Карън Касидей, клинична психоложка и управляваща директорка на Центъра за лечение на тревожността в Чикаго и бивша президентка на Асоциацията по тревожност и депресия в САЩ, заяви, че пандемията е пагубна за цялостното психично здраве на хората в страната. Тя посъветва всеки, който се нуждае от помощ, да я потърси.

„Исторически погледнато, нормата за всяко население е да се наблюдава известно влошаване на психичното здраве при настъпване на събитие от глобален характер, като глад или война. След шест месеца повечето хора се приспособяват и населението като цяло се връща към нормалното си ниво на психично здраве преди събитието“, казва тя. „В случая с пандемията обаче това не се случил. Тя имаше няколко уникални характеристики, които можеха да предизвикат тревожност и депресия. Тревожните разстройства не изчезват от само себе си. Те обаче могат лесно да бъдат лекувани, ако се обърнете към специалист“, казва Карън Касидей.

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!