В основата на протеста в Армения срещу министър-председателя Никол Пашинян стои типично оранжевата революция, която се проведе в страната през 2018 г., и го издигна като премиер. Цялата история в Армения е геополитическа, защотото става въпрос за коридора, който разделя двете части на Азербайджан. Има много сили на Запад, които искат този коридор да се унищожи, за да може Турция и Азербайджан да имат обща граница. Когато бившият председател на Конгреса на САЩ Нанси Пелоси посети Армения, тя предложи на Пашинян земя срещу приемане в НАТО и ЕС. Пашинян е подписал с азербайджанския президент Илхам Алиев договор, с който практически предава арменската земя на Азербайджан без никаква компенсация. Протестът в Армения по своята същност е за арменските религиозни и културни ценности и традиции. Това е един протест срещу либерализма.
Това заяви в ексклузивно интервю за Критично Георг Тупарев, който в момента е в Ереван, български емигрант в Германия през 80-те години, работил в областта на софтуера за „Епъл“ и за големи банки в Европа и САЩ, който в момента развива частен софтуерен бизнес в Холандия, Армения и България. Публикуваме пълния текст с цялото интервю:
Припомняме, че хиляди протестиращи се събраха в четвъртък в арменската столица Ереван, за да поискат оставката на премиера Никол Пашинян заради решението на неговото правителство да предаде контрола над граничните села на дългогодишния съперник на Армения Азербайджан. Протестиращите, водени от висш духовник в арменската църква, изминаха цялото разстояние от около 100 мили (160 километра) от села близо до границата с Азербайджан до Ереван, където се на площада на Републиката.
Г-н Тупарев, Вие сте в Армения, на мястото на събитията, където се нагнетява напрежение. Протестиращи изминават километри, водени от висш свещеник, и протестират срещу Пашинян. Но вие можете да разкажете за корена на протеста. Откъде тръгва всичко?
– Коренът на протеста е типично оранжева революция, която се проведе през 2018 г., която издигна Никола Пашинян като премиер. Цялата история в Армения е геополитическа, защотото става въпрос за този коридор, който разделя двете части на Азербайджан. Има много сили на Запад, които искат този коридор да се унищожи, за да може Турция и Азербайджан да са гранични държави и по този начин да се отреже достъпът на Иран към цивилизования свят.
За това беше организирана цялата оранжева революция – за да може Западът да се намеси по-активно в геополитиката на Кавказкия регион. За да може това да стане, тактически Азербайджан беше подклаждан да започне със своята агресия в Нагорни Карабах. Затова Западните NGO-та успяха да убедят Пашинян Армения да не се отбранява от Азербайджан.
Практически правителството не прие във войната от 2020 г. помощ, която Русия, Индия и Франция предлагаха по различен начин. Тогава Армения загуби войната срещу Азербайджан.
Втората стъпка беше преди близо 3 години, когато Нанси Пелоси дойде в Армения и от документи, които бяха изтекли от външното министерство, се разбра, че всъщност тя предлага на правителството схема:
„земя срещу приемане в НАТО и ЕС“. Оттам нататък тръгна цялата трагедия.
Миналата година, когато Азербайджан окупира едностранно Нагорни Карабах се оказа, че Пашинян е подписал с Алиев някакъв договор,
с който практически предава арменската земя без никаква компенсация. Единствената компенсация е това, което е останало от Армения, да бъде част от Запада.
Едновременно с това арменците не искат този процес да е бърз, защото тогава няма да останат арменци в Армения. Тук така и така са останали само 2 милиона и половина арменци, всички други са емигранти. И ако Армения има опростен визов или емиграционен режим, никой няма да остана в страната.
За последните събития: в част от този протокол, който се подписа от Пашинян и Алиев, се говори за това да се установят правни граници, в които Армения отново дава територия на Азербайджан, този път несвързана с Нагорни Карабах. Първите две села, които Армения фактически отстъпи без компенсация, бяха в провинцията Тавуш. Човекът, който поведе този протест, е епископ в тази провинция – много ерудиран и културен човек, който каза „стига толкова“ и започна марш от провинцията към Ереван и вчера всъщност този поход пристигна до Ереван и беше голям протест.
По своята същност това е мирен протест, който не е политически подкован и няма политическа украса. Той просто настоява да се прекрати раздаването на арменска земя. Това е директната причина за него.
– Да, но ще успее ли?
– Не знам, защото проблемът не е Никола Пашинян.
Проблемът са господарите на Пашинян. И доколко този протест ще може да се справи с тях, е нещо, за което аз съм малко скептичен. Ако тук в Армения осъзнаят, че техният враг е в американското посолство и в Брюксел, тогава имат добър шанс да успеят.
Ако това не се осъзнае и не се говори, мисля, че няма да успеят.
– Но този път е със свещеници?
Много интересно, което става за първи път, е, че протест е започнал с духовници, а не с политици. Аз съм виждал в Армения други протести, които са започвали от политици, и които никога не са завършвали с някакъв разумен край.
Имайте предвид, че на площада имаше поне 100-200 духовници. В момента трима епископи се включиха в протеста. Много висши духовници от академията също протестират.
След протеста аз разговарях с много хора на площада снощи до 11 часа.
Чувството в случая е, че това не е нещо за смяна на политика, а по-скоро за връщане на ценности – на арменските ценности за религия, за култура, за традиции. Тактически, това е един антилиберален протест или протест срещу либерализма, което е много интересно и различно от това, което се случва в Грузия в момента и което е точно обратното.
Аз съм обнадежден за това, че хората тук искат да си запазят ценностната система. Все пак говорим за това, че в момента азери унищожават едни от най-старите манастири в света – манастири, където е писана християнска история, където са създавани арменската и грузинската азбука и т.н., което е абсолютно ужасно.
– В заключение, Вие спомехате, че все пак свещеници са тези, които стоят начело на протеста. Познавайки арменския народ, имате ли надеждата, че това ще повлияе дълбоко в душите им и, разбира се, ако са запознати, че зад всичко това стои „посолствотото“ и Брюксел – както казахте Западните елити?
– Когато говорих с хората, всеки които присъстваше там, беше много довлен и радостен, че духовници са водачи на този протест, защото те им имат доверие. Защото хората разбират, че това е безкористна инициатива и никой не иска да прави NGO и да събира пари от тях.
Освен това, това все пак не е България. Тук религията има голяма традиция. Религията в тази държава се усеща много по-силно, отколкото религията на много други места по света.
Черквите, които са строени в 301-390 г. още съществуват и още работят. Това съвсем променя историята и цялта обстановка тук. Така че това, според мен, е много важен фактор.
Благодаря Ви за това интервю!
Визитка: Георг Тупарев е български емигрант в Германия през 80-те години. Завършил е биология, физика и математика, учил е при Карл Попър. Работил е в областта на софтуера за „Епъл“ и за големи банки в Европа и САЩ. В момента развива частен софтуерен бизнес в Холандия, Армения и България.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски