Джамбруно за 2025-а: Годината на спукването на балона на федералния дълг на САЩ и трус в световната финансова система

Джамбруно за 2025-а: Годината на спукването на балона на федералния дълг на САЩ и трус в световната финансова система: Според Ник Джамбруно, световноизвестен инвеститор и финансов експерт, е категоричен, че 2025 година ще бъде повратна точка, която ще разтърси световната финансова система и ще отбележи края на старите парадигми. Той очаква сериозни промени, които ще засегнат не само финансите, но и геополитиката и енергетиката. Джамбруно вярва, че инвеститорите трябва да се подготвят за нова реалност, в която познатите правила вече няма да важат.

Признаци на влошаваща се финансова стабилност

долар

През 2024 г. е достигната важна повратна точка: разходите за лихви по федералния дълг за първи път надвишават разходите за отбрана.

Фокусът на анализа на Джамбруно е състоянието на американската икономика, особено в контекста на федералния дълг. През 2024 г. е достигната важна повратна точка: разходите за лихви по федералния дълг за първи път надвишават разходите за отбрана. Това явление, смята той, е тревожен сигнал за загубата на финансовата стабилност на САЩ.

Историкът Найл Фъргюсън обяснява значимостта на този момент с исторически паралели:

„Всяка велика сила, която харчи повече за обслужване на дълга, отколкото за отбрана, не може да остане велика за дълго.“

Тази закономерност се наблюдава в историята при великите империи като Хабсбургска Испания, Османската империя и Британската империя. Сега тя предстои да бъде изпитана от Съединените щати.

През 2025 г. се очаква разходите за лихви да надминат дори разходите за социално осигуряване, превръщайки се в най-голямото перо в бюджета. Това ще създаде огромен натиск върху правителството, което ще бъде принудено да вземе трудни решения.

Политически и икономически дилеми
Джамбруно посочва, че федералното правителство на САЩ е изправено пред невъзможна дилема:

американска армия

Намаляване на разходите за отбрана – Това би било неподходящо в момент на най-голямото геополитическо напрежение след Втората световна война.

Намаляване на разходите за отбрана – Това би било неподходящо в момент на най-голямото геополитическо напрежение след Втората световна война.
Орязване на социалните програми – Политически рисковано решение, което може да доведе до недоволство сред десетки милиони пенсионери.
Според него, нито едно от тези решения не е приемливо или политически осъществимо. Вместо това правителството ще бъде принудено да увеличава разходите както за отбрана, така и за социални програми.

„Десетки милиони бейби бумъри, които съставляват около 22% от населението, ще се пенсионират през следващите години. Съкращаването на социалните осигуровки и Medicare е сигурен начин да загубиш избори.“

Допълнително, в условия на нестабилна геополитическа среда, разходите за отбрана вероятно ще продължат да растат. Бившият министър на отбраната Робърт Гейтс вече заяви:

„Необходими са значителни допълнителни ресурси за отбрана, и то спешно.“

Тази ситуация оставя федералното правителство без избор: то ще продължи да увеличава дълга си.

Неизбежната обезценка на долара

долар

Джамбруно подчертава, че най-вероятният изход от тази дългова криза ще бъде печатането на пари и обезценяването на валутата. Това е сценарий, който ще доведе до дълговата спирала, от която САЩ няма да могат да избягат

Джамбруно подчертава, че най-вероятният изход от тази дългова криза ще бъде печатането на пари и обезценяването на валутата. Това е сценарий, който ще доведе до дълговата спирала, от която САЩ няма да могат да избягат. „Това е като да се возиш на влак без спирачки. През 2025 г. ще стане ясно, че старата мъдрост за държавния дълг е илюзия.“

Фрази като „Дължим го на себе си“ или „Националният дълг е устойчив, защото можем да печатаме пари“ ще бъдат напълно дискредитирани. Според Джамбруно, реалната доходност на държавните облигации ще стане отрицателна, което ще принуди инвеститорите и дори държавите да търсят алтернативи.

Златото: Спасителният актив

Кюлчета злато

С оглед на обезценката на долара, Джамбруно прогнозира ръст в търсенето на благородни метали. „Мегатенденцията към златото вече е в ход, но истинският ръст на цените тепърва предстои.“

С оглед на обезценката на долара, Джамбруно прогнозира ръст в търсенето на благородни метали. Все повече хора, компании и държави ще предпочитат да държат своите спестявания в злато вместо в държавни ценни книжа. „Мегатенденцията към златото вече е в ход, но истинският ръст на цените тепърва предстои.“

Джамбруно смята, че златото ще се утвърди като най-надеждното средство за запазване на стойността на богатството в тази нова епоха на финансови сътресения.

Прогнози за бъдещето
2025 г. ще бъде годината, в която много инвеститори ще осъзнаят суровата реалност на финансовата криза. Системата, основана на дългове и обещания, ще се сблъска с ограниченията на реалността. Това ще доведе до промени в начина, по който хората управляват своите спестявания и инвестиции.

Джамбруно съветва инвеститорите да се подготвят, като разберат големите глобални тенденции и се ориентират към активи, които могат да запазят своята стойност в условията на нестабилност.

„Ерата на лесните печалби от държавни облигации и доларова стабилност приключва. Пред нас е нова епоха, в която оцеляването зависи от способността да се адаптираме към радикално променените обстоятелства.“

Ник Джамбруно предупреждава, че предстоящата криза ще постави на изпитание както инвеститорите, така и правителствата. Във времена на несигурност, разбирането на голямата картина и правилният избор на активи ще бъдат ключови за запазването на богатството и финансовата стабилност.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2025 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!