Софийската градска прокуратура (СГП) е прекратила разследването за организирана престъпна група за пране на пари, известно като „Барселонагейт“, съобщиха от държавното обвинение, пише правният портал Лекс.
Екип от прокурори е заключил, че не са налице доказателства, които да сочат по несъмнен и категоричен начин да е извършено престъплението, в което беше замесено името на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов.
Разследването започна, след като преди 3 години изданието El Periódico публикува информация, че властите в Каталуня разследват дали тогавашният български премиер Бойко Борисов е свързан с международна схема за пране на пари, при която в Испания са влезли 5 млн. евро през регистрираните там фирми Numi Invest SL и Ema BGS SL, свързани с бившата манекенка Борислава Йовчева. С тези пари били купени луксозен бутик и къща в Барселона. Още след осветяването на случая имотите бяха продадени от бившата манекенка и семейството ѝ.
Прекратяването се случва само 4 месеца след като предишният главен прокурор Иван Гешев поиска имунитета на Борисов, тъй като СГП обяви, че от събраните доказателства може да се стигне до извода, че бившият премиер е предоставил на трети лица, придобити в резултат на извършено престъпление пари за купуване и наемане на недвижими имоти в чужбина.
От прокуратурата посочват, че в хода на разследването са били разпитани 20 свидетели, сред които са Борисов и бивши магистрати, изготвена е съдебно-счетоводна и икономическа експертиза, изпратени са Европейски заповеди за разследване (ЕЗР) до Испания и Кипър, като резултатите са приобщени към делото, събрани са документи от разкриване на банкова тайна, данъчна и осигурителна информация, декларации от КПКОНПИ и други.
След анализ на всички доказателства прокурорите са стигнали до извод, че няма такива, които несъмнено да сочат за организирана престъпна група за пране на пари чрез купуване на къщата в Барселона.
„В показанията на свидетелите не се съдържат твърдения Бойко Борисов да е възложил лично или чрез посредник извършването на сделка през март 2013 г. за закупуване на недвижим имот в Испания – къща с прилежаща площ и басейн, находящ се в гр. Барселона, както и да е предоставил имущество за закупуването ѝ в размер на близо 3 млн. евро. Не се съдържат твърдения да е възложено на друг да прикрие действителните права, както и свидетелят Борисов да е указал имотът да бъде апортиран или да е възложил лично или чрез посредник извършването на превод на валута с цел наем на друг недвижим имот – магазин в Барселона, Кралство Испания“, заявиха от държавното обвинение.
От съобщението на прокуратурата става ясно, че уличаващи Борисов показания са дали бившата съдийка Румяна Ченалова и бившата „Мис България“ Ивайла Бакалова, според които именно лидерът на ГЕРБ е купил къщата в Барселона. Наблюдаващите прокурори обаче са заключили, че техните показания не са достатъчни.
„При техния анализ се установява, че същите не осигуряват конкретна, категорична и непротиворечива доказателствена информация относно съществени елементи от състава на престъплението по чл. 321 от НК, а именно време (периодичност) на неговото осъществяване, както и за индивидуални прояви на Борисов, чрез които същият да е демонстрирал своята принадлежност към организирано престъпно сдружение, за което е било образувано наказателното производство. В тези им части показанията на коментираните свидетели са неконкретизирани и непоследователни, поднесени в обобщаваща и декларативна форма, показанията им имат характер на предположение“, посочват от прокуратурата и допълват, че твърденията на Ченалова и Бакалова са резултат на техен собствен анализ, не могат да бъдат проверени и не се подкрепят от другите доказателства по делото.
Изготвената счетоводна експертиза пък е анализирала движенията по сметките на Борисов и не били установени транзакции, свързани с къщата в Барселона. Вещото лице е дало заключение, че имотът е купен с от туристическа фирма.
„В хода на наказателното производство не са събрани каквито и да било доказателства, от които да бъде направен категоричен извод, че недвижим имот е закупен с парични средства, придобити от престъпление“, се посочва в постановлението на прокуратурата, а за престъпна група с участието на Борисов не се споменавало и в информациите от Испания и Кипър.
От доказателствата се установявало само, че къщата е купена за 2,9 млн. евро от Александър Чаушев, който е бивш шеф на „Лукойл“ при Валентин Златев, като това е станало с договор за мандат с фирмата „Тера Тур Сервиз“, която е разполагала с парите за сделката и така прокуратурата заключва, че не може да става дума за пране на пари.
От разследването обаче са отделени материали за изпиране на пари с купуване на имот в Турция и продажба на акции на фирма. Прокуратурата ще разследва и пране на пари при увеличаване на капитала на испанска фирма, както и при преводи на пари между Борислава Йовчева и лице с инициали Р. Р.