Начало Vox populi Андрей Ненов: За черния връх на зелената енергия*

Андрей Ненов: За черния връх на зелената енергия*

от kritichno.e
Черни връх

Преди да прочетете написаното по-долу, вгледайте се в снимката – там, на върха на с. Черни връх (обш. Камено, обл. Бургас), това черно огромно петно е парцел от неколкостотин декара първокласен чернозем, покрит с черни „еко“ панели. Кой ли пророк е измислил името на селото?

Когато заживяхме в Колорадо, заварихме процъфтяваща индустрия за разработка и производство на соларни панели. През 2012 г. имаше поне 3–4 големи компании около нас с хиляди служители, които чертаеха, произвеждаха, инсталираха и изнасяха в чужбина. И как да няма – Денвър има около 300 слънчеви дни годишно, колкото Бургас, горе-долу. Но след 5–6 години повечето не издържаха… Ето малко история:

През 2012 г. трите известни компании за производство на соларни панели в Колорадо – Abound Solar, Ascent Solar и Primestar Solar – се сблъскаха със значителни предизвикателства поради силната глобална конкуренция, особено от китайски производители, както и технически и финансови трудности. Разказ за случилото се с всяка компания около този период и последвалата им съдба, базиран на наличната информация:


Abound Solar

Статус през 2012 г.:
Abound Solar, базирана в Лъвланд, Колорадо, произвеждаше тънкослойни фотоволтаични модули от кадмиев телурид (CdTe). Въпреки получената гаранция за заем от 400 милиона долара от Министерството на енергетиката на САЩ (DOE) през 2010 г. за разширяване на съоръжението си в Лонгмонт и изграждане на нов завод в Индиана, компанията се бореше с падащите цени на соларните панели и технически проблеми. В началото на 2012 г. Abound съкрати около 70% от работната си сила (около 180 редовни и 100 временни служители) и спря плановете за завода в Индиана. През юли 2012 г. Abound подаде молба за фалит по глава 7, с активи от 100 милиона долара и пасиви от 500 милиона долара, като загубите за данъкоплатците от заема на DOE се оценяваха на 40 до 60 милиона долара.

Резултат след 2012 г.:
Фалитът остави значителни опасни отпадъци, включително 2000 палета с непродаваеми соларни панели, съдържащи кадмий (токсичен канцероген), и 4100 галона течности, замърсени с кадмий, в съоръжения в Лонгмонт, Лъвланд, Форт Колинс и Денвър. До юли 2013 г. Департаментът за обществено здраве и околна среда на Колорадо (CDPHE) надзирава почистването, като около 70 000 панела бяха изпратени в Сингапур за препродажба, а 28 000 – на First Solar в Охайо за рециклиране. Разходите за почистване се оценяваха на 2,2 милиона долара, покрити от попечителя на фалита и застрахователя Chubb Group. Оборудването на Abound беше продадено на търг, а компанията напълно спря дейността си.

Защо се провали:
Провалът на Abound беше предизвикан от комбинация от фактори: глобалната цена на силициевите соларни панели спадна драстично (от 2,79 долара/ват през 2009 г. до под 1 долар/ват през 2012 г.), което подкопа ценовото предимство на тънкослойната CdTe технология; технически предизвикателства с дефектни модули; и финансови затруднения от висок дълг и невъзможност за осигуряване на допълнително финансиране поради затегнат процес на заемане от DOE след провала на Solyndra. Конкуренцията от евтини китайски производители допълнително отслаби пазарната ѝ позиция.


Ascent Solar

Статус през 2012 г.:
Ascent Solar Technologies, базирана в Торнтън, Колорадо, произвеждаше тънкослойни соларни панели от мед, индий, галий и селен (CIGS), известни с гъвкавостта си и потенциала за интегриране в строителни материали като керемиди. За разлика от Abound, Ascent беше публично търгувана компания и беше набрала 200 милиона долара чрез емисии на акции, с голяма инвестиция от норвежката Norsk Hydro ASA. През 2012 г. Ascent се подготвяше да открие нов завод с капацитет от 30 мегавата в Торнтън, след като оперираше с пилотен завод от 1,5 мегавата в Литълтън. Въпреки това, компанията имаше дефицит от 34 милиона долара и се бореше с предизвикателен пазар с прекомерно предлагане, падащи цени на панелите (с 40% спад през 2009 г.) и намалени европейски субсидии. През 2013 г. Ascent беше описана като „оцелял производител на соларни панели“ в Колорадо, което показва, че избягва незабавния колапс, за разлика от Abound.

Резултат след 2012 г.:
Ascent Solar продължи дейността си след 2012 г., но се сблъска с продължаващи финансови и пазарни предизвикателства. До 2013 г. беше съобщено, че компанията премества машини от завода си в Торнтън в нов завод за 160 милиона долара в Сукиан, Китай, отразявайки по-широката тенденция на американските соларни компании да преместват производството в Азия, за да останат конкурентоспособни. Въпреки че Ascent оцеля при първоначалната вълна от фалити, които засегнаха Abound и други, дългосрочният ѝ успех беше възпрепятстван от същия глобален натиск – китайското господство в производството и нискотарифните силициеви панели. Компанията получи финансова подкрепа от китайски инвеститори, което показва зависимост от чуждестранен капитал за поддържане на операциите. Фокусът на Ascent върху нишови приложения (напр. гъвкави панели за интегрирани в сгради фотоволтаици) ѝ позволи да продължи, но не постигна мащаба или пазарното господство, първоначално предвидени. Според наличните данни Ascent все още беше действаща, но производственото ѝ присъствие в Колорадо намаля, тъй като преследваше възможности в чужбина.


Primestar Solar

Статус през 2012 г.:
Primestar Solar, базирана в Арвада, Колорадо, разработваше тънкослойна CdTe соларна технология, първоначално основана с връзки към Националната лаборатория за възобновяема енергия (NREL) и Колорадското минно училище. General Electric (GE) придоби Primestar през 2008 г. и обяви инвестиция от 600 милиона долара през 2010 г. за развитие на технологията, с планове за завод за производство на панели за 80 000 домакинства годишно в Аурора, Колорадо, и създаване на 355 работни места. Въпреки това, през август 2012 г. GE спря тези планове, поставяйки завода в Аурора на пауза поради неблагоприятни пазарни условия и технически предизвикателства с тънкослойната технология. Вместо това GE сключи сделка с First Solar, най-големия производител на CdTe панели в света, разменяйки технологията на Primestar за договор за доставка и 82 милиона долара в акции на First Solar. Това ефективно сложи край на независимите производствени амбиции на Primestar в Колорадо.

Резултат след 2012 г.:
След като GE спря завода в Аурора, Primestar Solar престана да съществува като независима единица. Решението на GE да си партнира с First Solar, вместо да продължи собственото производство, отбеляза края на ролята на Primestar в соларната индустрия на Колорадо. Технологията, разработена от Primestar с корени в изследванията на NREL, беше погълната от портфолиото на First Solar, а GE излезе от пространството за производство на CdTe. Заводът в Аурора никога не беше построен, а очакваните работни места и икономически ползи за Колорадо не се материализираха. Няма данни Primestar да е възобновила дейност или GE да е преразгледала плановете си за соларно производство в щата.


По-широк контекст и причини за провала

Колапсът или свиването на тези компании отразява ключов момент за соларната индустрия на Колорадо през 2012 г. Пет години по-рано щатът беше на път да се превърне в национален център за производство на соларни панели, използвайки технологии от NREL и местни университети. Въпреки това няколко фактора провалиха тази визия:

  • Глобална пазарна динамика: Цената на силициевите соларни панели спадна значително (от 2,79 долара/ват през 2009 г. до под 1 долар/ват през 2012 г.), водена от икономиите на мащаба на китайските производители и държавните субсидии. Тънкослойните технологии (CdTe за Abound и Primestar, CIGS за Ascent), които първоначално се смятаха за по-евтини алтернативи, загубиха ценовото си предимство.

  • Китайско господство: Китайските инвестиции и производствен капацитет надделяха над американските стартъпи. Преместването на Ascent в Китай и трансферът на технологията на Primestar към First Solar показват как дори оцелелите американски компании разчитаха на чуждестранни партньорства, за да останат жизнеспособни. Само през 2012 г. 35 американски соларни компании затвориха или фалираха, което подчертава мащаба на предизвикателството.

  • Политическа и пазарна несигурност: Намалените европейски субсидии, глобалното прекомерно предлагане на панели и затегнатият процес на гаранции за заеми на DOE след високопоставени провали като Solyndra ограничиха финансовия хоризонт за компании като Abound.


Соларната индустрия на Колорадо след 2012 г.

соларВъпреки че тези производствени усилия се провалиха, соларната индустрия на Колорадо се пренасочи към инсталиране, разработка и изследвания. Щатът поддържа силна соларна екосистема с хиляди заети в соларни дейности, благоприятна политика за нетно измерване и стандарт за портфолио от възобновяеми източници. Компании като Abengoa Solar и изследователски съоръжения като SolarTAC продължиха да процъфтяват, но мащабното производство на соларни панели до голяма степен се премести в чужбина.

За някакви си 10–12 години Китай успешно успя да ликвидира всякаква конкуренция в Щатите и Европа и превърна стотици компании за „чиста“ енергия в чисти дистрибутори на своята продукция. Те почти не произвеждат – основно продават и инсталират. Това, което се купува от Китай за 5 хиляди, се препродава като уж пестящо енергия и пари за 30 хиляди – с 25-годишна гаранция и 20 години изплащане, издавана от компания с 2–3-годишна история. След 10 години – я камилата, я камиларя. После може да се окаже, че още преди да се е изплатило, трябва да купиш ново. Слънчево-финансово перпетуум мобиле. Ставаш зависим – като от наркотик. Като лекарство, предписвано по график всеки месец. Паралелно по веригата обаче паричните потоци са идеално смазани с всякакви евро и други субсидии, постигайки рекордни комисионни и… рекордна зависимост. От Китай. И когато се събудим…


Ситуацията у нас: ВЕИ лобизмът и поредните промени на парче в законите

Вместо соларните панели да бъдат инсталирани в пустинни райони, за да намаляват температурите и произвеждат енергия, или по покривите на сградите – субсидиите успяха да превърнат стотици хиляди декари плодородна земя в соларни пустини.

Слънчеви панелиВ Щатите вече ги има дори и в земеделските райони на Каролините, Джорджия, Тексас, но своя бум безспорно е постигнал в Европа – и особено в България. Докато се усетим, лакомията ни превърна в заложници – технологично, финансово и земеделски – на Китай. Утре, като се събудим, парите, които сме дали за соларни панели, ще ни се върнат обратно… изкупувайки земята. Земеделската. Почернената. Сещам се за сделката със земята на Манхатън, като мисля за това.

Конституционният съд отмени улеснения за изграждане на фотоволтаици върху земеделски земи


Част от тези данни и анализи са събрани с помощта на изкуствен интелект и може да не са съвсем точни, понеже естественият ми губи разсъдъка си, когато гледа снимката, олицетворяваща всичко това – черния връх на с. Черни връх. От личния ми архив е, не е AI. Това черно огромно петно горе на платото, на върха, е парцел от неколкостотин декара първокласен чернозем, покрит с черни „еко“ панели. Под тях тревичка не никне. Дали да не си я сложа за лого – в памет на случилото се в Испания и Португалия?

Вижте още по темата: Red Eléctrica: Испания е прекалено зависима от слънчевата енергия

Текстът е взет от профила на Андрей Ненов, IT консултант в САЩ. Заглавието е редакционно.

Ако решите да подкрепите КритичноБГ, може да го направите тук. Предварително благодаря! Дарения: https://revolut.me/mariyatkwa
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ

Други новини