Начало Vox populi Соня Момчилова разби „естетите“, възхваляващи „недостижимия артистизъм“ от откриването на Олимпиадата

Соня Момчилова разби „естетите“, възхваляващи „недостижимия артистизъм“ от откриването на Олимпиадата

Фейсбук

от kritichno.a
Соня Момчилова

Гледам, масово е разпространен коментар на компетентна по въпросите на френската история и културен символизъм жена. Нещо като панегирик във възхвала на недостижимия артистизъм на творческия директор олимпиец.

Тя била луда по епохата на Луи Слънцето. Такъв бил и необятният творец Жоли. Разкош се сътворявал по онова време! Скок в цивилизационното развитие на Европа се извършил и точно това било внушението от спектакъла в Сена и околовръст.

Аз си помислих за пикантната, но много знакова подробност, която ми направи впечатление при първото посещение във Версай – нямаше тоалетни. Вярна на ганьовския си темперамент, попитах един уредник, как са се избавяли от органичния отпадък, който ще да е бил в изобилие при голямото плюскане, консумация на вино, торти и френска лучена супа.

Човекът учтиво ми обясни, че нощните гърнета са изхвърляни през прозорците. Вонята от градините била трудно поносима, както и от перуките и пристегнатите в корсети тела на августейшите и свитата им.

Да ви кажа, бива го младият артист! Нито за миг не ме напусна усещането, че ме поливат с нощно гърне. Даже имах халюцинация с миризми, които водят до делириум. Добре че валеше!

Как, помислих си, да не се изгавриш с Тайната вечеря, както Леонардо я изографисал в магерницата? Там, където монасите отделят въглероден отпечатък, след консумация на бобена чорба и други веган гозби? Впрочем – и мръвки с вино, когато не са в пост.

Всеки отдаден на устойчивото развитие и зеленото бъдеще на човечеството би алармирал с ярки и звучни символни сцени на заплахата от ефекта на консюмеризма.

Ама Сена била отново първичен бульон…този факт идеално ще се включи и в церемонията по закриването, предполагам. Аз ако бях, не че имам и капка от въображението на директора, но бих извадила Дидро, Русо, Волтер, Расин, Монтен, Молиер, Рабле, Ронеспиер, Юго, Балзак, Мопасан, Лотреамон и Вийон с по една голяма лъжица, даже онзи с отрязаното ухо с една огромна четка – около него – Лотрек, Сезан, Реноар… абе, всичкото, което поне в моя мозък на повърхностен турист се свързва с френски принос към духа и да…

духат! Супата Сена! Хубавичко нахранени. С издути бузи от залепен, розов дунапрен.

Накрая ще изплющя Декларацията от 1789 на свръх модерен мапинг връз Монпарнас и ще надуя Серж Гинсбург с онова, супер горещо възвание на чийто фон пъшка Джейн Биркин. Парчето ще се изпълнява от еднополова двойка, разбира се, натурално пресъздаваща сюжета на барда.

Имам и други идеи, но разполагам единствено с опита от социалистическите спартакиади, които предвиждаха якенца за дъжд, в случай че завали – заради пошлата постановъчна естетика /не че някой го беше грижа за здравето на средношколеца/.

Мина ми през ума и онзи скеч, на който много се смеехме едно време, с малките лебеди от Лебедово езеро, помня го в изпълнение на Хиндо Касимов и Васил Попов. Тогава беше толкова абсурдно да гледаш дебели мъже в пачки и цвички, че виехме от смях. Сега ефектът изобщо няма да бъде такъв, така че се отказвам от идеята своевременно.

Имам сюжетна линия и за Мислителят на Роден, Мускетарите, граф Монте Кристо, но е дълго за описване, яко зрелищно!

Не споделям целия идеен проект, че може един ден и у нас да се организира домакинство и някой да се сети за драматургичния ми усет, който обещавам да развивам в изискуемата от школувания вкус на елитната публика стил.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ 

Други новини