Скот Ритър: В Америка истината вече не прави човек свободен, а престъпник

Скот Ритър, Substack

от Лазар Лазаров
Скот Ритър

Като позволи на американското правителство да принуди Джулиан Асанж да се признае за виновен за престъпление, което не е извършил, Америка се обрече да бъде страна, в която да казваш истината е престъпление.

„Пресата трябваше да служи на управляваните, а не на губернаторите. Правомощието на правителството да цензурира пресата беше премахнато, така че пресата да остане завинаги свободна да цензурира правителството. Пресата беше защитена, за да може да разкрива тайните на правителството и да информира хората. Само свободната и неограничена преса може ефективно да разкрие измамите в правителството. А сред отговорностите на свободната преса от първостепенно значение е задължението да се попречи на която и да е част от правителството да заблуждава хората и да ги изпраща в далечни страни да умират от чуждестранни трески и чуждестранни куршуми и снаряди.“ – Съдия Хюго Блек, New York Times срещу Съединените щати, 1971 г.

Джулиан Асанж скоро трябва да се яви пред съда на САЩ на остров Сайпан, където се очаква да се признае за виновен за едно единствено нарушение на Закона за шпионажа, а именно заговор за получаване и разкриване на информация за националната отбрана.

Асанж не е виновен за никакво престъпление. Правителството на Съединените щати е това, което действа в нарушение на закона и потискайки дълга на Джулиан Асанж като издател да разкрива измамите на правителството относно военните престъпления, извършени от американски военнослужещи в Ирак, и други лъжи и измами, извършени от Държавния департамент и Министерството на отбраната, грубо пренебрегва Първата поправка на Конституцията на Съединените щати.

Като подложи Джулиан Асанж на петгодишен затвор при ужасяващи условия в строго охраняван британски затвор, където той беше държан в изолация 23 часа на ден, правителството на САЩ сломи духа и волята на човек, чиято кауза олицетворяваше фундаменталния въпрос за свободата на словото.

Специалният докладчик на ООН за правата на човека, Хуан Е. Мендес, обяви, че „изолирането [като наказание] не може да бъде оправдано по каквато и да е причина, точно защото налага силна душевна болка и страдание извън всякakwo разумно възмездие за престъпнo поведение и по този начин представлява действие, определено [като]… изтезание.“

Всеки американец, независимо дали е журналист, или просто гражданин, който вярва в основното право на свобода на словото и свободна преса, трябва да разбере значението на споразумението с Асанж – то е фронтална атака срещу свободата на словото, която на практика отменя знаковото решение на Върховния съд по делото „New York Times срещу САЩ“, което породи думите на Хюго Блек в защита на тази основна американска свобода.

Нека няма съмнение: Джулиан Асанж е свободен, но свободата на словото и идеята за свободна преса са мъртви в Америка днес, убити от нашата колективна пасивност в лицето на брутализирането на Джулиан Асанж от правителството на САЩ за „престъплението“ да разкрие престъпленията му пред целия свят.

Истината вече не ни прави свободни. По-скоро осветяването на неудобната истина се превърна в престъпление.

Днес Америка е много по-лошо място, отколкото беше преди нашето правителство да принуди Джулиан Асандж да се признае за виновен.

Това е черен ден в историята на страната ни.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!