Скот Ритър: Американският президентски „сезон на глупостта“ е в разгара си. Има части по света, където демокрацията процъфтява. И след това са САЩ

Демократичната република и ислямската теокрация демонстрираха пред света своите демократични системи. В една от тях демокрацията излезе победител. В другата двама стари хора се опозориха.

Американският президентски „сезон на глупостта“ е в разгара си вече повече от година и половина. Бившият президент Доналд Тръмп обяви кандидатурата си на 15 ноември 2022 г. Робърт Ф. Кенеди-младши направи същото на 5 април 2023 г., последван от действащия президент Джо Байдън на 25 април 2023 г.

Десетки или повече други лица, които обявиха кандидатурите си, впоследствие се оттеглиха от надпреварата. Остават няколко, които не са сериозни претенденти.

Стотици милиони долари са събрани и похарчени от тези кандидати и техните поддръжници. До края на надпреварата ще бъдат похарчени повече от един милиард долара. Парите, повече от политиката, са лакмусът за американската демокрация – ако ги имате, можете да се кандидатирате. Без тях нямате никакъв шанс.

Раиси RaisiНа 19 май 2024 г. Иран загуби своя президент Ебраим Раиси при трагична катастрофа с хеликоптер. Съгласно иранската конституция в рамките на 50 дни трябваше да бъдат организирани нови избори; Иран обяви, че изборите ще се проведат на 28 юни 2024 г.

Съгласно иранската конституция Съветът на пазителите оцени няколко кандидати, включително бившия президент Махмуд Ахмадинеджад, които бяха заявили интерес да се кандидатират за вакантното място. Шестима кандидати бяха счетени за квалифицирани (Ахмадинеджад не беше сред тях). Основният фактор, който Съветът на пазителите взема предвид при одобряването на кандидата, е неговото придържане към ислямските ценности на Ислямска република Иран.

Парите изобщо не участват в разглеждането на кандидатурата.

Президентската кампания в Иран продължи от 12 до 27 юни. През това време бяха проведени пет телевизионни дебата, на които всички кандидати имаха равна възможност да отговарят на въпроси и да изразят съответните си позиции по актуалните въпроси. В крайна сметка двама кандидати се оттеглиха от надпреварата, като останаха четирима – председателят на парламента Мохамед Галибаф, бивш преговарящ по ядрените въпроси, Саид Джалили, реформатор, Масуд Пезешкиан и Мостафа Пурмохамади, бивш министър на правосъдието.

На 27 юни CNN проведе първия от двата планирани дебата между Доналд Тръмп и Джо Байдън. Робърт Ф. Кенеди-младши не беше допуснат до участие. Нямаше публика на живо и модераторите на дебата можеха да заглушат микрофоните на участниците, за да предотвратят прекъсвания с включване от страна на някой от кандидатите.

Един от двамата изглеждаше така, сякаш е по-подходящ да си живее в старчески дом. Другият показа тревожна неспособност да казва истината. Нито един от двамата не направи така, че нацията им да се гордее с тях.

На 28 юни народът на Иран отиде до урните. Гласуването беше удължено до полунощ, за да се даде възможност на имащите право на глас, които искаха да гласуват.

Има части на света, където демокрацията процъфтява.

И след това са Съединените щати.

Скот Ритър

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!