В скорошно интервю за YouTube канала „Sachs Realty“ проф. Стив Ханке, бивш старши икономист в Съвета на икономическите съветници на американския президент Роналд Рейгън и баща на валутния борд, сподели своите мисли за текущото състояние на икономиката на САЩ в светлината на потенциалните предстоящи предизвикателства, пише Benzinga.
Ханкe, който е преподавал икономика в университета Джон Хопкинс и е бил старши съветник на Съвместния икономически комитет на Конгреса на САЩ, смята, че действията на Федералния резерв (Фед) са изиграли значителна роля в неотдавнашния скок на инфлацията.
„Понастоящем Фед (Федералният резерв на САЩ) отхвърля количествената теория за парите“, твърди Ханки и добавя, че „той дори не разглежда паричното предлагане. Това не е включено в моделите, които се използват.“
Според Ханке този пропуск е довел до това, че Федералният резерв е „летял на сляпо“ и не е успял да предвиди скока на инфлацията в САЩ. Той и колегата му Джон Грийнууд правят точна прогноза, че инфлацията ще достигне 9%, което се случи през юни 2022 г.
Ханке също изразява загриженост относно нарастващата роля на правителството при вземането на решения, особено по отношение на индустриалната политика. Той предупреждава:
Ако САЩ продължат по този път, икономиката им може бавно да се срине.
И още:
„Ако продължаваме да се придържаме към този курс на индустриална политика, към идеята, че държавата ще управлява все повече и повече неща и ще взема все повече решения, може бавно да се разпаднем“, предупреждава професорът.
В поглед в бъдещето Ханке прогнозира, че икономиката на САЩ може да се изправи пред рецесия по-късно тази година поради свиването на паричното предлагане. „От март 2022 г. насам сме отчели петото свиване в историята на САЩ и затова смятам, че ни очаква забавяне на икономиката и рецесия по-късно тази година“, обяснява бащата на валутния борд.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски