Критично с Татяна Буруджиева: И с драматургично украсените прояви не виждам да е блеснала звездата на Гешев

Има ли бъдеще това правителство? Постоянно се чува скърцането между двете основни коалиции ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ?

Няма никакъв начин да се подобри работата между двата партньора, ако можем така да ги наречем или на политическите сили, които стоят в подкрепа на това правителство. Едно правителство се създава, за да прави политики и да упражнява власт, с която да проблеми. От „Продължаваме промяната“ пожелаха само те да имат изпълнителната власт, което естествено създава тежки проблеми. С това поведение мнозинството винаги е под риск. Защото техните предложения за политики не са предложения на двата политически субекта, които стоят зад правителството.

Като добавим и желанието на ПП да имат доминиращо участие в парламентарната власт, т.е. в комисиите, те да имат думата по какво да има мнозинство и по какво не, разбираме, че това скърцане в работата ще продължи и ще заплашва сглобката от разпад.

Колко дълъг политически живот може да има правителството при тези обстоятелства?

Струва ми се, че правителството ще оцелее поне до местните избори. Или до момента, в който трябва да се случи ротацията между Николай Денков и Мария Габриел, при условие, че преди това Продължаваме промяната не направят така, че сами да си бламират правителството. В този смисъл, можем да очакваме, че то ще функционира, но не по начина и с решенията, които очаква Продължаваме промяната, както и не с действията, които очаква ГЕРБ.

Иван Гешев

Преди дни бившият главен прокурор Иван Гешев обяви създаването на свой граждански проект „Справедливост за България“. Какво политическо бъдеще може да има той?

По принцип винаги съм подкрепяла всички политически проекти, както и подкрепям стабилизирането и развитието на всяка партия. Защото това е важно за функционирането на политическите процеси във всяка една страна. Но в заявката на г-н Гешев има два основни проблема или риска и по-конкретно в нейното ефективно създаване и функциониране.

Анонсът му е, че това ще бъде консервативно-дясна партия. С това тя попада в много затворено политическо поле. По принцип българинът е консервативен. Но за 33 години подобни консервативни партии нямат много сериозно представяне. И сега съществува партия КОД, която е заела това пространството на десния консервативен вот. В интерес на истината няма нищо, което да може да бъде критикувано в позициите и ценностите на десния консерватизъм, в техните заявления и политики, но виждаме, че те са устойчиво извън парламента. Дясно ориентираните избиратели у нас не успяват да достигат до тях.

Вторият проблем е кой говори тези неща, кой застава начело на тази партия и как хората и особено десните избиратели го припознават, като автентичен техен водач и представител. Макар и с драматургично украсените си публични прояви, г-н Гешев няма голяма вероятност да получи много сериозно представителство за този свой бъдещ проект.

Не е хубаво да се правят аналогии, но амбициите, желанията и заявките на г-н Цветан Цветанов се налагат от само себе си (върху г-н Гешев), макар да става въпрос за много различни политически позиции на въпросните проекти. Г-н Цветанов смяташе, че понеже е изградил партийната структура на ГЕРБ, ще може да я привлече към проекта си, а г-н Гешев смята, че като главен прокурор е имал такава голяма популярност, че ще я прехвърли, като електорална подкрепа. Нещата не стоят така в политиката. Ако се тръгне разумно и се правят ефективни действия, може би ще се роди един проект, който да намери своето място. Но по начина, по който засега се развиват публично действията на бъдещия водач и лидер на тази партия не виждам да му е блеснала звездата. Не го намирам и в електорални изследвания на социолозите.

Как ще коментирате идването на Володимир Зеленски у нас? Как ще се отрази то на авторитета на правителството?  

Мария Габриел посреща Зеленски

Идването на Зеленски се вписва в една много ясно очертала се комуникационна и пиар стратегия на правителството да печели точки и ходове, чрез външнополитически действия – сега е идването на украинския президент, после ще заговорят, че Холандия ще ни пусне в Шенген и пр. Но на кабинета му куцат вътрешните политики. Мисля, че гражданите се интересуват много повече от вътрешната политика.

Конкретният ефект от идването на Зеленски ще го видим след време. Ние сме в челната 15-ица от държави, в които Зеленски прави посещение. Това трябва да ни накара да се замислим. Знаем си, че по принцип сме все последна „дупка на кавала“ в международните отношения. При нас често идват президенти, едва след като вече не заемат този пост.

След подобно посещение обикновено следват конкретни действия. Мисля, че ще са свързани или на фронта, или с инвестиции, или в разместване на някакви позиции и конкретни решения на ЕС. Обръщам внимание, че изтъкнатата причина за идването му беше – подкрепата на страната ни за влизането на Украйна в НАТО. Но това е много бавна и тромава процедура и гласуването на НС, надали ще отпуши членството на Киев в НАТО. Единственото логично обяснение за идването му, което ми идва наум е, че най-вероятно по друг начин ще започне да се конструира фронта свързан с Черно море.

 

Доц. Татяна Буруджиева е политолог. Преподава политология в няколко български университета, сред които Софийски и Нов български университет.

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!