Начало Vox populi Конкуриращи се хипотези

Конкуриращи се хипотези

Теодорос Ваниотис

от kritichno.a
москва

24 юни 2023 г. вероятно ще остане най-странният ден за годината, заради новините за опита на Евгетий Пригожин да насочи войските на наемническата групировка Вагнер към Москва, декларацията му, че скоро Русия ще има нов президент, които завършват същия ден с отстъплението на Вагнер и завръщането им към Украйна само на около 200 км. от Москва.

 

Оказва се, че беларуският президент Александър Лукашенко е успял да договори това отстъпление в замяна на гаранции за амнистия на военните от групировката Вагнер. Но означава ли това, че проблемите са разрешени?  Все пак в речта си относно действията на Евгений Пригожин, руският държавен глава Владимир Путин ги беше определил като „нож забит в гърба“.

Едно от първите предположения по време на събитията беше, че Западът стои зад действията на наемниците. Често се правеше връзка между действията им и обявените седмица преди това от Пентагона за изчезнали над 6 милиарда долара от средствата за помощ на Украйна, като резултат от счетоводна грешка и надценяване относно необходимите средства при въоражаване .

От друга страна, през последните месеци от военната кампания в Украйна, е добре документирана критиката на Пригожин към руското министерство на отбраната и в частност, към министъра на отбраната С. Шойгу. Т.е., възможно ли е съответните решения и действия на Пригожин да са били свързани със затрудненията и загубите, които претърпяват в Украйна? И възможно ли е случилото се на 24 юни да представлява опит за военен натиск с цел политическа саморазправа с Шойгу?

Вероятно на Владимир Путин ще му се наложи да предприеме стъпки, за да укрепи вътрешнополитическата си позиция, с оглед на случилото се на 24 юли 2023 г. Защото не той, а Лукашенко – президент на друга държава, за която се смята, че е подчинена на интересите на руската външна политика – е политическата фигура, която договари урегулирането на кризисната ситуация и връщането на наемническите войски на Вагнер. Очаква се и отстраняването на Шойгу като министър на отбраната на Руската федерация.

 

Остава и възможността всичко това да е инсценирано, с цел руският президент да има извинение за допълнително затягане на контрола вътре в страната, както и събитието да служи за извинение при вътрешнополитически саморазправи между самия Путин и други части на руските управляващи елити или олигарси, с които има несъгласия.

 

Подобен сценарий би могъл да доведе и до сериозни проблеми за самата опозиция вътре в страната. Всичко тепърва ще се изяснява.

 

Теодорос Ваниотис е докторант в НБУ, бакалавър „История“ в СУ и магистър „Световна политика“ в Московски държавен институт по международни отношения

Други новини