Има постъпателност в руската външна политика. Украйна е последното, от което зависи краят на войната с Русия. Вашингтон ще реши, кога тя ще приключи. Отрязването на достъпа на Украйна до Черно море е много вероятна цел на Руската федерация. Няма нужда Русия нищо да прави в България – русофобите вършат своята полезна дейност за разрастването на русофилията. ПП имат 7% и с ала-бала става малко повече. България няма грам суверенност. У нас може да се предизвика криза отвън.
Това заяви в интервю за You Tube канал на журналиста Петър Волгин „Абсолютно свободно“ историкът и преподавател в Софийския университет, проф. Дарина Григорова.
„Има постъпателност в движението на Русия. Ако обърнете внимание Путин много често използва заедно „Донбас“ с „Новороссия“ като словосъчетания – термини от които той бягаше след присъединяването на Крим“, коментира Григорова.
Тя уточнява, че границите на Новороссия – това е Югоизточна днешна Украйна. „Няколко пъти заявено това очертава физическите граници на една от целите на Специалната военна операция. Така може да се изтълкува“, отбелязва тя.
Според нея в исторически план, след разпада на СССР, между Русия и Украйна започват спорове за съветското наследство, включително Черноморския флот и Крим, където има много силно движение за автономност и за присъединяване към Руската федерация. Тогава руската политика приоритизира Черноморския флот, което води до оставянето на Крим за по-късно.
По думите й в същия смисъл през 2014 г. Крим става приоритет, а Русия си оставя Донбас като следваща стъпка. „Сега вече (следват – бел.ред.) Донбас и Малороссия“, посочва Григорова. „Тази постъпателност я има дори и след разпадането на Съветския съюз, въпреки че 90-те години са плод на либералното управление на екипа на Елцин“, обяснява тя.
Проф. Григорова изрази мнение, че в ситуацията в Украйна става дума за сигурност. „Черно море е много важно за южната граница на Русия и няма как страна, която се кани да бъде член на НАТО, да бъде допусната да има брегова ивица и тя да е анти-Русия, както възприемат Украйна„, изтъква тя. Според нея отрязването на достъпа на Украйна до Черно море е много вероятно цел на Руската федерация. „Именно с оглед сигурност… а и Одеса е руски град“, подчертава тя.
Преподавателят определи войната в Украйна, като „класическа гражданска война“, в която има представители от руското и украинското общество от двете страни на фронта. „Забравят се тези украинци, които са на страната на Русия и защо те бягат в Русия, ако тя е агресор“, припомня тя.
Според нея Украйна е последното, от което зависи краят на войната, като уточнява, че става дума за украинското общество, а не за частта от неговия елит, която е до такава степен потънала в кръвта със Западните си покровители и във безумна корупция. „Украйна не е играч, тя дори не е и прокси. Украйна е полигон и плаща с живота на своите граждани„, добавя проф. Григорова.
Тя смята, че отговорните фактори са колективният Запад, НАТО, ЕС и САЩ. „Вашингтон ще реши, кога ще му дойде краят. Дори Европа не би могла да го реши. Това може да се види по доставките на оръжие, фондовете, които се планират за удължаване на конфликта, а колкото повече се удължава, толкова повече украинските граници ще намаляват.“
Тя изрази мнение, че руският управленски елит ще се обнови, но да се смята, че ще се трансформира е твърде оптимистично. „Това няма да бъде лесно, защото все още има силен либерален елит – „прослойка, която разполага с власт и пари“, уточнява преподавателят.
„Българинът е скептик и все пак има някаква историческа памет, на която държи. Това се дължи и на медийно огласяваните русофоби. Обратната реакция е благодарение на тях. Няма нужда Русия нищо да прави – русофобите вършат своята полезна дейност за разрастването на русофилията“, коментира още проф. Григорова.
Тя отбеляза, че България е в периферия, която все още се намира под заслон, ако се сравни с прибалтийските държави и Полша, където има и милитаризация и чиста нацификация в отношението към Русия. „Тенденцията е към военизиране. И това ще се види след евроизборите. Ако е същият елит, или подобен, ситуацията няма да върви към мир“, поясни тя.
Според нея пасивната съпротива, която е класика в България, може да се активизира по време на избори, защото изборите са мирният вариант. „Всичко останало би означавало криза, която при нас ще бъде предизвикана пак отвън. За съжаление, ние нямаме грам суверенност във всяко едно отношение. Затова народът се отстрани от политиците, не може да ги понася, не гласува“, категорична е Григорова.
Тя заяви, че е възможно в ситуацията, която ни предстои да се противопоставим на военна намеса на България в Украйна чрез жива сила . „Да има обществена реакция. Ако се стигне дотам, а натам върви“, обяснява преподавателят.
„ПП сами казаха, че имат 7% и с ала-бала става малко повече. ПП са силно казано глобалисти, защото те едва ли се осъзнават като такива, но все още живеят в илюзията на отворения свят, където всичко ще е в услуга на комфортния начин на живот, където въобще няма нужда от национални граници“, коментира Григорова. Според нея това е илюзия, с която са възпитавали поколения от българи и това е резултатът от нея. „Трябва да се излиза от тази наркоза“, подчертава преподавателят.
„Путин започнаха да го демонизират, когато не допусна ЛГБТ пропаганда в училищата и за децата, далеч преди Украйна. Това е много важна разлика между съвременна Русия и съвременна Западна Европа и въобще ЕС. Ние сме някакво изключение благодарение на Православната ни църква, президента и Конституционния ни съд, но това е важна характеристика. Тя определя поведението и безхаберността, която се поощрява например в Германия, където вече се легализира канабиса“, посочва проф. Григорова.
Тя поясни, че е става дума за лумпенизирането на обществото, отдалечаването му от реалността и медийният мираж, осигурен от Интернет и всички възможни видове медии. По думите й всичко това обяснява защо има гласуващи за ПП.
Уважаеми читатели на КритичноБГ, призоваваме Ви да помогнете с дарение за сайта, за да можем да продължим неговата кауза
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски