В момента в Европейския съюз все по-активно се обсъжда облекчаването на правилото за бюджетен дефицит от 3%. За целта се представят различни аргументи, които трябва да звучат убедително. Водещият аргумент в момента са разходите за отбрана, които уж са необходими за защитата на Европа от Русия, представяна като глобална заплаха. Това е опит да се източи финансовата система на еврозоната и да се създадат нови механизми за разпределение на средствата. Чрез тях определени среди ще се обогатят, а друга част от ресурсите ще бъдат насочени към финансиране на глобалистки програми. Тази практика вече започна да среща съпротива в САЩ, където подобни механизми бяха ограничени, а това налага търсенето на нови източници на средства в Европа. В САЩ се откриват огромни суми в бюджета, които нямат никакво реално оправдание, но въпреки това са били използвани за финансиране на различни неясни програми. Сега, след като тези канали там започват да се затварят, в Европа се търсят нови начини за поддържане на същата схема.

Рада Лайкова
Независимо от аргументите, които се използват, било то за отбрана или други спешни нужди, правилото за 3% бюджетен дефицит не е политическо, а математическо ограничение. Политиците могат да променят закони, но не могат да променят законите на икономиката. Всеки икономист знае още в началните си курсове защо това правило съществува. То е част от основния принцип за финансова стабилност, който предпазва държавите от опасността да изпаднат в неконтролируем дългов капан.
Ако едно домакинство или бизнес постоянно харчи повече, отколкото изкарва, то в един момент няма да може да покрива разходите си. Тогава ще трябва да взема нови заеми, за да плаща старите, докато не дойде моментът, в който вече никой не е готов да му отпуска пари! Държавите не са изключение от това правило. Затова е определен прагът от 3% – той не е произволно избран, а е най-високото допустимо ниво на бюджетен дефицит, при което математически е възможно дълговете да се изплащат, без системата да рухне. Този праг е изчислен спрямо средния икономически растеж. Но дори тези оценки често са завишени от институции като Евростат, което означава, че дори 3% са близо до границата на допустимото.
Какво следва?
Ако ЕС официално отмени това ограничение, независимо от претекста, финансовите пазари ще реагират незабавно. Инвеститорите ще започнат да си задават въпроса дали правителствата вече дори не се опитват да поддържат стабилност, дали въобще имат намерение да изплащат дълговете си. Това ще доведе до ръст на лихвите по държавните облигации, защото кредиторите ще изискват по-висока компенсация за нарастващия риск. Колкото по-дълго се прилага този модел на прекомерен дълг, толкова по-голяма ще бъде вероятността от финансова криза. Когато държавите започнат да плащат все по-високи лихви, те ще се обърнат към Европейската централна банка и ще поискат тя отново да започне да изкупува държавните им облигации, както правеше през последното десетилетие. Тези програми, наричани „Asset Purchasing Programs“, бяха основният механизъм, чрез който ЕЦБ увеличаваше паричното предлагане в еврозоната. Това е основната причина за високата инфлация в Европа – не войната в Украйна, а непрекъснатото печатане на нови пари! Войната само ускори неизбежния процес, а цените започнаха да се покачват рязко в отговор на инфлацията, която отдавна беше заложена чрез раздуването на паричното предлагане.
Вижте още – В подготовка за еврото: България излезе на пазарите с рекордни 4 милиарда евро дълг
Какво означава това за България? След като програмите за изкупуване на държавен дълг бяха временно спрени, в Брюксел все повече настояват за тяхното възстановяване. Това означава нови вълни на инфлация, което неизбежно ще доведе до обедняване на населението.
България ще бъде засегната:
- Инфлацията ще продължи да обезценява спестяванията и доходите.
- Покупателната способност на българските граждани ще намалява.
- Приемането на еврото ще ни вкара в система, в която парите се преразпределят по неясни механизми, облагодетелстващи определени среди.
Финансовите спекуланти ще продължат да печелят от тези схеми, като голяма част от парите ще се преливат към САЩ, където вече се наблюдава ясен тренд на прехвърляне на капитали от евро към долари. Това обаче не означава, че американската държава печели, печелят определени финансови и политически групи, които контролират тези процеси.
Европейските граждани ще плащат цената. Поскъпването на живота, намаляването на реалните доходи и обезценяването на валутата ще бъдат прехвърлени върху обикновените хора.
Ако България приеме еврото, ние няма да влезем в „клуба на богатите“, ще станем част от клуба на ограбваните.
*Коментарът е от публичния профил на евродепутата от „Възраждане“ Рада Лайкова, заглавието е редакционно.
