Начало Vox populi “Ползите от еврото“ добиват все по-странни измерения

“Ползите от еврото“ добиват все по-странни измерения

Мариян Иванов

от kritichno.e

„Ползите от еврото“ и въвеждането му у нас придобиват все по-странни измерения сред публичните говорители на този процес и редовите му застъпници.

Може ли еврото да се бори с нашествениците у нас и да ни доведе работа ръка? Ама разбира се!

  1. Еврото като защитна военна сила срещу руснаците, които ще ни нападнат през Варна

Прелюбопитната теза разви един от гостите в „Денят започва“ по БНТ. Ивайло Караньотов, който държеше да бъде представен само като „Синя България“. Логично звучи, защото в бутиковите политически субекти всички си се знаят. А „Синя България“ е единствената автентична десница. Или поне десетата такава. Преди избори се роят с такива темпове, че човек не може да им хване бройката. На въпрос на другия гост Ива Дойчинова какво ще промени влизането в Еврозоната (с магураджийските далавери, за които по-рано става дума – б.а.) Караньотов отговаря:

„Когато утре влязат руснаците през Варна, те там обичат да влизат, ще има някаква европейска съпротива. А като влязат и ние сме си „ония с левчето“, останали, те си викат „наши хора“… Половината българи са русофили…“

Т.е. – ако ние сме с евро, можем да го използваме като някакъв европейски щит, едва ли не. Само че ако сме с лева, очевидно няма да ни закачат, защото сме си „наши хора“. Или поне аз така разбирам логиката. Ако има логика.

  1. Тезата за митичната защита на еврото срещу митичния враг от Изток далеч не е нова. Очевидно тя намира плодородна почва у родните евроатлантици. Преди два месеца я развива водещият (тогава) на „Денят на Дарик“ Божидар Русев. Да, водещият я засяга, а не събеседникът. Събеседник в случая е лидерът на „Движение 21“ Татяна Дончева. Русев представя следният любопитен „детайл“, който е чул:

„Ако сме с единна валута с други държави, това е една допълнителна сигурност за държавата ни. Тоест, ако някой, не дай си Боже, иска да започне военна офанзива в България и ако ние сме с евра и други държави също са с евра, освен че сме заедно с тях в НАТО, това, че имаме единна валута и заплахата за териториалната цялост на България е заплаха и за валутата, тогава другите държави ще се чувстват много по-убедени да ни подкрепят“, развива тезата си Русев.

Реакцията на Татяна Дончева е „Кой измисля тия глупости, бе, човек“. Мисля, че нищо повече не мога да допълня.

 

 

 

3. „Присъединяването към еврозоната ще помогне за справянето с дефицита на кадри, заяви председателят на Икономическия и социален съвет Зорница Русинова.“

Информацията е на БНР, а според Русинова, ползите за туристическия бранш били „безспорни“. И още:

„Много често забравяме, че влизането на България в еврозоната специално за туристическия сектор би могло да помогне и за решаване на големия проблем с липсата на достатъчно кадри. Защото това ще отвори българския пазар към останалите европейски страни, ще даде и една допълнителна възможност особено за регионите, които са погранични, за допълнителна транснационална мобилност, за нещо, което във всички европейски страни го има, с ежедневното ходене в друга страна членка на работа“.

Тоест, ако си гледаме от нашата камбанария, това би облекчило процеса у нас да идват на работа ежедневно бедни гърци и/или бедни румънци, които да получават български заплати. Това от една страна. От друга, можем да спрем да търсим работници от Казахстан и да се насочим към Германия, Франция, Италия и да привлечем за работна ръка местни жители към нашите хотели и ресторанти. Защо не?

Сигурно пропускам още редица ползи, подобни на тези, които са все така примамливи, романтични и привлекателни. Но дори и изброеното до момента звучи абсолютно реално и възможно, защото (перифразирайки двама водещи от близкото минало) „В Еврозоната няма невъзможни неща“.

Може да подкрепите КритичноБГ тук:

Дарения

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ

Други новини