Начало Vox populi Как да инвестирате в оръжие или новият път на Европейския съюз

Как да инвестирате в оръжие или новият път на Европейския съюз

Мариян Иванов

от kritichno.e
Урсула фон дер Лайен

Европейският съюз отдавна премина границата на икономическо обединение между страните членки, общество за споделяне на ценности и съюз за взаимопомощ и все повече прераства във военна организация.

След като вчера беше представена т. нар. „Бяла книга за европейската отбрана“ (изборът на цвят е възможно най-неудачен), измеренията на желанието за превъоръжаване и разширяване на военния потенциал на европейските лидери вече добиват крещящи размери, хвърлящи сянка и върху спестяванията на европейските граждани. В резюме – планът „ReArm Europe“ се фокусира върху няколко основни стълба:

  1. Увеличаване на средствата, които държавите членки да инвестират в отбрана
  2. ЕК да отпуска допълнителни средства на държавите за инвестиции в тази посока
  3. Привличане на средства от Европейската инвестиционна банка и включване на частен капитал. Всъщност, използваната в много медии дума е „мобилизиране“, която е напълно подходяща.

Франция вече обяви подобна готовност и ще инвестира 1,7 милиарда евро в отбраната си, пише БТА. Държавни инвеститори ще допринесат с тази сума за укрепване на собствения капитал на отбранителните компании, обяви днес министърът на икономиката Ерик Ломбар, цитиран от Франс прес.

„Държавни инвеститори ще вложат капитал в размер на 1,7 млрд. евро, който, благодарение на съинвестициите с частни инвеститори, ще ни позволи да инвестираме до 5 млрд. евро допълнителен собствен капитал в подкрепа на сектора“, заяви министърът, откривайки конференция в Париж, събрала инвеститори и производители на отбранителни продукти, за да обсъдят финансирането на сектора, пише БТА. Цитиран е неговият колега на въоръжените сили Себастиан Льокорню: „Производството на оръжия не е мръсна работа.“

Не е мръсна, печеливша е. Мръсна работа е използването на оръжия и избиването на хора. Медиите посочват, че думите на тази конференция са били посрещнати с аплодисменти. Феновете на Star Wars сигурно си спомнят сцената, когато Палпатин обявява създаването на галактическа империя, докато сенатът му ръкопляска, а сенатор Падме Амидала казва:

„Ето как умира свободата – с оглушителни аплодисменти.“

И ако това не е притеснително, то нека акцентираме върху Съюза за спестявания и инвестиции. Преди два дни еврокомисарят по финансовите услуги, спестяванията и инвестициите Мария Луис Албукерке вече акцентира на спестяванията на европейските граждани, възлизащи на 10 трилиона евро (в края на 2023 г.) и как въпросният съюз ще създаде условия за насочването им в най-продуктивните инвестиции. Нали се сещате за коя промишленост става въпрос? Разбира се, ЕК няма да решава къде да инвестирате, тя ще ви помогне на вземете правилното решение и ще ви улесни.

Евродепутатът от „Възраждане“ Рада Лайкова днес сподели във Фейсбук:

„Европейската комисия представи своята Бяла книга за отбраната, както и програма за въоръжаване ‘Rearm Europe’ на стойност 800 милиарда евро. Централен елемент от тази стратегия е мобилизирането на частни спестявания чрез Съюза за спестявания и инвестиции, за да се насочат инвестиции към отбранителната индустрия. Целта е да се засили отбранителната способност на Европа и да продължи подкрепата за Украйна.

Германската председателка на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен поиска европейско въоръжаване за милиарди, без да има мандат за това, а сега иска да посегне и на спестяванията на европейските граждани. Парите ни вече години наред се раздават безконтролно и без прозрачност на Украйна под формата на данъчни плащания.

Настоящите искания обаче бележат нов връх! ЕС не само ще продължи да ограничава националния суверенитет, но и ще посегне на спестяванията на гражданите, насочвайки ги към инвестиции във военната икономика.

Така Европейската комисия все по-открито призовава към тотална война в Украйна. Ние от Възраждане сме за пълната противоположност на тази политика – за мир, запазване на парите в брой, национален суверенитет и правото на гражданите сами да решават как да управляват парите си. Нито един цент повече не трябва да отива за Украйна!“, написа Лайкова в социалната мрежа.

Така че, след добрата инвестиция, която ЕС направи във ваксинационната кампания с COVID, сега инвестициите продължават в масово производство на оръжие. За борба с Врага. Звучи ли ви познато?

„Партийната пропаганда, че навред гъмжи от врагове, които подготвят саботажи, конспирации и бунтове, беше довела Киро до състояние на екзалтирана бдителност. По негова инициатива се провеждаха мероприятия по сигурността, които превърнаха невинната ваксаджийска фабрика в нещо като свирепо охраняван и пазен център за атомно оръжие. Той удвои броя на щатната охрана, осигури резервно оръжие и за извънредна охрана, опаса цялата ограда с нова тел, а някои места загради с телени мрежи. Имаше цяла вътрешна организация по сигурността, която често пъти бе поставяна на бойна нога. Киро се явяваше всяка сутрин с доклади за сигурността и за поведението на открити и неоткрити врагове. Той беше най-типично оръдие на врагоманията и неговото най-постоянно чувство беше подозрението.“

Цитатът е от книгата „Задочни репортажи от България“ от Георги Марков. Звучи изключително актуално, само че днешният Киро е на върха на европейските институции, а Врага се е преместил географски. Но Враг винаги трябва да има, защото… Как беше? „Производството на оръжия не е мръсна работа.“

Може да подкрепите КритичноБГ тук:

Дарения

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ 

Други новини