Днес, за съжаление, беше приет Законопроектът за изменение на Закона за енергията от възобновяеми източници (ЗЕВИ). Това е поредната стъпка към безконтролното изграждане на вятърни турбини и фотоволтаични паркове в цяла България, включително в родния ми край — Добруджа.
Приетите промени в закона включват:
- Създаване на „мълчаливо съгласие“ за разрешителни за нови ВЕИ проекти при липса на отговор от администрацията, което означава, че е възможно изграждането на такива обекти без адекватна екологична оценка.
- Улесняване на процедурите за издаване на разрешителни за енергийни проекти, което заобикаля основни екологични стандарти и не отчита риска за местните общности и природата.
- Разширяване на приоритетните зони за ВЕИ проекти в неясно дефинирани географски области, като например „непосредствена близост“, което позволява произволно тълкуване и реализиране на проекти без необходимата екологична преценка.
Подкрепата от страна на БСП за този закон също е очевидна. Лицемерно, те внесоха половинчати предложения, които бяха отхвърлени още в комисия. Целта е ясна — да имат с какво да се оправдават пред избирателите си. Истината обаче е, че в цялост подкрепиха закон, който улеснява безразборното изграждане на „перки“ и фотоволтаици в Добруджа и в цяла България. Все пак, по тяхно предложение беше отхвърлен и мораториумът върху строежа на ВЕИ върху земеделски земи и в гори. Толкова за тяхната „борба“ по този въпрос.
Вижте още: Андрей Ненов: За черния връх на зелената енергия
Какви са рисковете?
Този закон излага на риск местните земеделци, които са принудени да се справят със загуба на земеделска земя и с нарушени екосистеми, причинени от шумовото и вибрационното въздействие на близко разположени ВЕИ.
Вижте и това: ВЕИ лобизмът и поредните промени на парче в законите
Няма ясна стратегия за изграждането на ВЕИ в акваторията на Черно море — стратегически важен регион за България, с изключително значение за екосистемата и националната сигурност.
Както предупредихме: Отново връщат темата с перките в морето
От „Възраждане“ сме категорични: ние сме против подобни закони, които подкопават природата, местната икономика и здравето на хората. България заслужава устойчиво и отговорно развитие на енергийния сектор, което да съчетава енергийна сигурност с опазване на природата и благосъстоянието на гражданите.
Зелената енергия не трябва да бъде извинение за безконтролна индустриализация на природата.
*Коментарът е от публичния профил на депутата Константина Петрова, заглавието е редакционно. Приетите промени бяха внесени от от Делян Добрев и Красен Кръстев – ГЕРБ-СДС, и Павела Митова от „Има такъв народ“.
Ако решите да подкрепите КритичноБГ, може да го направите тук. Предварително благодаря!
Дарения Revolut: @mariyatkwa

Дарения PayPal: @MariyanIvIvanov