Президентът Доналд Тръмп отново изрази желанието си САЩ да поемат контрола над Ивицата Газа, информира Reuters. Той заяви, по време на бизнес форум в Катар вчера, че страната му би я превърнала в „зона на свобода“, аргументирайки се, че в палестинската територия „няма какво да се спасява“.
Тръмп за първи път представи идеята си за Газа още през февруари, когато предложи Съединените щати да я реконструират и да принудят палестинците да се изселят. Планът предизвика международно възмущение — палестинците, арабските държави и ООН го осъдиха като форма на етническо прочистване.
Повечето от 2.3 милиона жители на Газа са вътрешно разселени, докато Израел провежда военна офанзива, отнела живота на близо 53 000 палестинци и разрушила голяма част от анклава. Израел започна настъплението след атаката на „Хамас“ през октомври 2023 г.
Пред група официални лица и бизнесмени в Катар — държава, в която политическото крило на „Хамас“ има офис в Доха от години — Тръмп заяви, че има „концепции за Газа, които мисля, че са много добри: Да я направим зона на свобода, да позволим на Съединените щати да се включат“.
Той добави: „Видях въздушни снимки и, честно казано, почти няма сграда, която да стои права. Не е като да се опитваш да спасиш нещо. Няма сгради. Хората живеят под руините на срутени постройки, а това е неприемливо“.
„Искам да видя Газа като зона на свобода. И ако е необходимо, бих се гордял, ако Съединените щати я поемат, направят я зона на свобода. Да се случат добри неща“.
Тръмп по-рано беше заявил, че иска да превърне Газа в „Ривиерата на Близкия изток“.
Палестинците категорично отхвърлят всякакъв план, който предвижда те да напуснат Газа, като сравняват такива предложения с „Накба“ от 1948 г. — „катастрофата“, при която стотици хиляди палестинци били изгонени от домовете си по време на войната, довела до създаването на Израел. Мнозина заявяват, че предпочитат да останат в руините на домовете си, отколкото да бъдат изселени отново.
Коментирайки изказването на Тръмп в Катар, представителят на „Хамас“ Басем Наим заяви, че бившият президент „разполага с необходимото влияние“, за да сложи край на войната в Газа и да допринесе за създаването на палестинска държава. Наим обаче добави: „Газа е неразделна част от палестинската земя — тя не е недвижима собственост за продажба на свободния пазар“.
Пряката намеса на САЩ в Газа би задълбочила ангажимента на Вашингтон в израелско-палестинския конфликт и би могла да се превърне в най-мащабната намеса на страната в Близкия изток след инвазията в Ирак през 2003 г. Много американци гледат скептично на подобни чуждестранни ангажименти.
Израел навлезе в Газа в отговор на нападението, организирано от „Хамас“ срещу южните израелски общности на 7 октомври 2023 г., при което според израелски данни са били убити около 1200 души, а 251 души са били отвлечени в Газа.
По-рано този месец Израел одобри разширени планове за офанзива срещу „Хамас“, които могат да включват пълно овладяване на Газа и контрол върху хуманитарната помощ. Медицински източници съобщиха, че в четвъртък най-малко 70 палестинци са били убити при израелски въздушни удари.
Израелският премиер Бенямин Нетаняху определи идеята на Тръмп като „смела визия“ и заяви, че той и американският президент са обсъждали кои държави биха могли да приемат палестинци, ако напуснат Газа.
Хуманитарната криза в Газа се задълбочава
Според последните данни на УНИЦЕФ, около 71 000 деца под петгодишна възраст в Газа са изложени на риск от остро недохранване, като 57 деца вече са починали вследствие на недохранване от началото на блокадата на хуманитарната помощ на 2 март 2025 г.
ООН предупреждава, че 93% от населението на Газа изпитва хранителна несигурност, варираща от криза до катастрофа, като около 470 000 души са на прага на гладна смърт. .
УНИЦЕФ съобщава, че от началото на 2025 г. е лекувала 11 000 деца с остро недохранване, като случаите са се увеличили драстично през март.
Ситуацията в здравеопазването също е критична. Най-голямата болница в южната част на Газа, Европейската болница в Хан Юнис, е извън строя след израелски въздушни удари, което е довело до евакуация на 200 пациенти, включително деца с рак.
ООН призовава за незабавно прекратяване на блокадата и осигуряване на хуманитарен достъп до Газа, като предупреждава, че използването на глад като оръжие може да се счита за военно престъпление.
