Европейският съюз за радио и телевизия (EBU) официално обнови политиката си относно знамената за предстоящото издание на конкурса Евровизия през 2025 г. Според новите правила, зрителите ще могат да носят палестински знамена, както и други флагове, разрешени от швейцарското законодателство – домакинът на тазгодишния конкурс. В същото време обаче артистите ще бъдат подложени на по-строги ограничения и ще им бъде разрешено да използват единствено националното знаме на страната, която представляват.
Според EBU, новата политика цели да „постигне баланс между правото на артистите и публиката да изразяват своята идентичност и ентусиазъм“, като същевременно дава по-голяма яснота на делегациите относно официалните пространства по време на събитието. Изявлението бе направено пред CNN.
Какво позволяват новите правила?
Според обновените насоки, зрителите в залата St Jakobshalle в Базел ще могат да издигат всякакви знамена, стига те да са законни по швейцарското право. Това официално отменя дългогодишната забрана върху знамената на държави и територии, които не участват в конкурса, каквато беше ситуацията с палестинското знаме.
По време на полуфиналите през 2024 г. в Малмьо, шведският представител Ерик Сааде бе забелязан да носи кефия – символ на солидарност с палестинската кауза, вързана около китката си, въпреки забраната.
Новата публикационна политика изрично забранява знамена с расистко, дискриминационно съдържание, символи, които подбуждат към омраза или насилие, както и флагове, съдържащи емблеми на терористични организации като „Хамас“, или такива, които могат да бъдат възприети като обидни или клеветнически.
За артистите – само национални флагове
За сметка на това, участниците в конкурса ще бъдат ограничени до използването единствено на националния флаг на своята страна в рамките на всички официални пространства на конкурса. Това включва сцената, зелената стая (green room), тюркоазения килим, сцената на Eurovision Village, както и церемонията по откриването.
Промяната на практика забранява артистите да издигат прайд знамена, палестински флагове или дори знамето на Европейския съюз, независимо от личната им или артистична мотивация.
EBU потвърди пред CNN, че до тази година политиката е позволявала знамената на участващите страни, както и прайд знамената. Сега обаче правилата се уеднаквяват с тези на други международни състезания, които позволяват само официалния флаг на страната-представител.
Мотиви и критики
Нидерландският обществен оператор AVROTROS, съорганизатор на конкурса, заяви пред медиите, че промяната е наложена „с оглед на визуална яснота и неутралност“. Според тях, целта е „веднага да бъде ясно коя държава е представена“.
Новата политика е разработена съвместно от EBU и швейцарския домакин SRG SSR, но вече предизвиква сериозна вълна от критики. Нидерландската правозащитна организация COC Nederland определи забраната върху прайд знамената за артистите като „абсолютно нелепа“.
Мария Шьодин, изпълнителен директор на международната ЛГБТК+ организация Outright International, също изрази неодобрение пред CNN:
„Евровизия отдавна е важна платформа за ЛГБТИК общността. И артистите, и публиката трябва да могат свободно да празнуват това. Ограничаването на изразяването на подкрепа за равенство чрез знамена, цветове или думи подкопава духа на Евровизия – дух на разнообразие, креативност и свобода.“
Предистория
Напрежението около символиката на Евровизия не е нещо ново. През 2024 г., когато Израел участваше в конкурса на фона на войната в Газа, организаторите бяха обвинени в потискане на недоволството в залата, включително чрез заглушаване на освиркванията при изпълнението на Еден Голан. Песента ѝ „Hurricane“ бе одобрена като заместител на оригиналното ѝ участие „October Rain“, чиито текстове се тълкуваха като препратка към атаките на „Хамас“ на 7 октомври.
Шведският изпълнител Немо – победител в Евровизия 2024, сподели пред медиите, че е бил принуден „да вкара контрабандно“ флага на небинарната общност по време на парада на знамената. „Казаха ми „не“, но го направих въпреки това. Надявам се, че и други хора го направиха. Това е очевиден двоен стандарт“, каза артистът.
Финалът предстои
Големият финал на Евровизия 2025 ще се състои в събота, 17 май, в залата St Jakobshalle, Базел, Швейцария, и ще бъде излъчван по BBC One.
