Великобритания се отказва от първоначалните намерения да изпрати хиляди военнослужещи в Украйна, като причина се посочват прекалено високите рискове, които подобна операция би създала в настоящия контекст. Според правителствени източници, мисията в предвидения ѝ мащаб вече не се разглежда като реалистична. Информацията беше публикувана първо в The Times.
Първоначалната идея включвала участие в охраната на украински градове, пристанища и ядрени обекти. Сега обаче вниманието се насочва към по-ограничено и стратегически насочено присъствие на територията на страната.
На виртуална среща на високо равнище, проведена в средата на март, премиерът на Обединеното кралство представи идея за мащабна мироопазваща мисия с участието на 10 000 военнослужещи. Замисълът предвиждал широка международна коалиция, в която различни държави щели да участват с военни или логистична подкрепа.
Вместо разполагане на сили близо до бойните зони, сега се обсъжда изпращане на инструктори в западната част на Украйна. Те няма да изпълняват бойни функции, а ще подпомагат обучението на украински военни кадри и възстановяването на армейските структури. Според запознати, присъствието на тези инструктори има предимно символичен ефект и не представлява средство за възпиране на евентуални нападения.

Крим/pixabay.com
Промяната в подхода е свързана и с усилия за дипломатическо уреждане на конфликта. Западни представители работят по възможност за провеждане на среща между президента на САЩ Доналд Тръмп и украинския държавен глава Володимир Зеленски. Сред обсъжданите варианти е подобна среща да се състои в Рим след планираното погребение на папата. Според дипломатически източници, западните сили са готови на отстъпки, но очакват и Москва да отстъпи от някои от своите „червени линии“.
Междувременно в Лондон нараства тревогата, че американската подкрепа за Украйна може да отслабне, особено ако Киев откаже компромис в рамките на новите предложения за мир. Част от тези предложения, представени по време на среща в Париж през април, включват възможно американско признаване на анексията на Крим от 2014 г., както и гаранции, че Украйна няма да бъде приета в НАТО – условия, които Русия отдавна поставя.
Помощта няма да спре, но ще се промени
Макар и отстъпвайки от идеята за мащабно военно присъствие, Великобритания уверява, че ще продължи да подкрепя украинската отбрана. Според представители на военното министерство, все още се разработват оперативни планове за различни сценарии по суша, море и въздух. Паралелно с това се поддържа политическа линия за дипломатическо решение на конфликта.
Международна коалиция: политическа рамка за подкрепа
В началото на април в Киев се състоя заседание на т.нар. Коалиция на желаещите – група държави, обявили готовност да окажат конкретна помощ на Украйна. Инициативата беше официално лансирана от британския премиер на 2 март.
Зеленски обяви, че първите чуждестранни войски, които ще пристигнат на украинска територия, ще бъдат именно от Великобритания и Франция, които той определи като водещи представители на европейския континент.
