Китайската държавна агенция „Синхуа“ публикува официален доклад, в който твърди, че коронавирусът SARS-CoV-2 може да е възникнал в Съединените щати, а не в китайския град Ухан. Документът бе разпространен вчера като отговор на засилени обвинения от страна на Вашингтон, че вирусът е резултат от инцидент в китайска лаборатория.
Докладът е и реакция на нова инициатива на Белия дом от средата на април, когато бе създадена специализирана интернет страница, застъпваща тезата, че коронавирусът е човешко творение и е „изтекъл“ от Института по вирусология в Ухан.
Вашингтон: вирусът не е с естествен произход
Американската администрация, особено в рамките на републикански среди, продължава да поддържа тезата за лабораторен произход на вируса. Новата страница на Белия дом за COVID-19 твърди, че патогенът притежава „биологични характеристики, които не се срещат в природата“ и подчертава, че „ако съществуваше доказателство за естествен произход, то вече щеше да е излязло наяве“.
На фона на това, в началото на годината Централното разузнавателно управление (ЦРУ) публикува доклад, според който пандемията „по-вероятно“ е резултат от лабораторен инцидент – макар и с „ниска степен на увереност“. Подобни изводи направиха и Министерството на енергетиката и Държавният департамент на САЩ. В същото време почти всички американски разузнавателни агенции продължават да поддържат позицията, че вирусът не е бил генно модифициран.
Китай: въпросът се политизира, необходим е фокус върху САЩ
Китайският официален доклад обвини САЩ, че използват въпроса за произхода на COVID-19 за политически цели. Документът подчертава, че Пекин е предоставял своевременно информация на Световната здравна организация (СЗО) и международната общност и че съвместното разследване на СЗО и Китай през 2021 г. е стигнало до заключението, че лабораторна версия е „изключително малко вероятна“.
Докладът също така посочва, че „значителни доказателства сочат, че COVID-19 може да е възникнал в САЩ още преди обявената от американските власти хронология, и преди първите случаи в Китай“. Цитиран е и представител на Националната здравна комисия на Китай, според когото следващият етап от международните разследвания трябва да бъде насочен към територията на САЩ.
Спорен съдебен прецедент и отворени въпроси
Като пример за напрежението между двете страни се посочва и съдебно дело в щата Мисури, в което Китай бе осъден да плати 24 милиарда долара за предполагаемо укриване на информация и складиране на защитно медицинско оборудване в началото на пандемията. Пекин категорично отхвърля обвиненията като необосновани и политически мотивирани.
Политическо противопоставяне и нови регулации
Новата страница на Белия дом също така критикува отговора на администрацията на Байдън на пандемията, включително въвеждането на ограничения, финансирането на спорни научни изследвания и предполагаемо прикриване на информация от страна на Министерството на здравеопазването. В раздел от сайта се посочва и, че президентът Байдън е дал предварително помилване на д-р Антъни Фаучи – дългогодишен директор на Националния институт по алергии и инфекциозни болести.
Бившият здравен министър Робърт Ф. Кенеди-младши и други критици от администрацията на Тръмп настояват за пълна забрана на така наречените gain-of-function изследвания – експерименти, при които вируси се модифицират, за да се проучва тяхната трансмисивност. През 2024 г. администрацията на Байдън предложи по-строги правила, но не и пълна забрана. Новите регулации трябва да влязат в сила през този месец.
