Започва прокопаването на нова шахта до затрупаните 41 души, блокирани от 9 дни в Индия

Борбата на индийските спасители да освободят 41 мъже, блокирани в пътен тунел в продължение на девет дни продължава, докато се готвят да прокопаят изцяло нова шахта, след като предишните опити се провалиха.

От 12 ноември насам, след като част от тунела се срути, багери извозват пръст, бетон и каменни отломки от строящия се тунел в северния хималайски щат Утаракханд, съобщава агенция Франс прес. Спасителните дейности обаче бяха забавени от падащи отломки, както и от честите повреди на изключително важните тежки сондажни машини, поради което на военновъздушните сили на Индия се налага два пъти да доставят по въздуха нови тежки машини.

Инженерите се опитват да прокарат хоризонтално стоманена тръба през отломките, достатъчно широка, за да могат все по-отчаяните мъже да се промъкнат през нея. Но в петък сондажите по този маршрут бяха спрени, след като звук от пропукване предизвика „паническа ситуация“, съобщиха служители.

Екипите се подготвят да прокопаят новата шахта отгоре към хванатите в капан работници, което наложи на спасителите да прокарат изцяло нов път до върха на гористия хълм за необходимото тежко оборудване. Експерти предупреждават от години за въздействието на мащабното строителство в Утаракханд, където големи части от щата са податливи на свлачища.

„Полагат се всички усилия“, заяви в понеделник главният министър на Утаракханд Пушкар Сингх Дхами, като настоя, че „работниците, попаднали в тунела, са в безопасност“. Той заяви, че е разговарял с министър-председателя Нарендра Моди за кризата.

Висшият местен служител Абхишек Рухела заяви, че трасето до новата сондажна площадка е изградено на три четвърти. „Завършени са около 900 метра от 1200-метровия път, който се изгражда за пробиване на новата шахта“, каза Рухела.

Спасителите говорят със затрупаните работници по радиото, а храна, вода, кислород и лекарства им се изпращат по тясна тръба, като работниците планират да я разширят, за да могат да се изпращат по-големи пакети с храна.

Привлечени са чуждестранни експерти, включително независимият следовател по бедствията Арнолд Дикс, председател на Международната асоциация за тунели и подземни пространства. „Ще намерим решение и ще ги изведем“, заяви Дикс пред репортери в понеделник на мястото на инцидента. „Тук се върши много работа. Важно е не само затрупаните мъже, но и мъжете, които спасяват, да са в безопасност.“

Тунелът е част от инфраструктурния проект на премиера Моди, чиято цел е да се съкрати времето за пътуване между някои от най-популярните хиндуистки обекти в страната, както и да се подобри достъпът до стратегически райони, граничещи с Китай.

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!