WP: Расте противопоставянето между САЩ и Китай в Азиатско-тихоокеанския регион

от Лазар Лазаров
Китай и САЩ, илюстрация

На 1 и 2 юни министрите на отбраната на Съединените щати и Китай изложиха своите конкурентни виждания за съвременния ред на сигурност в Индийско-Тихоокеанския регион, пише американският вестник The Washington Post.

Отбелязва се, че американската страна се застъпи за разширената мрежа от партньорства за сигурност на Вашингтон, докато китайските представители популяризираха собствените си такива съюзи и представиха Съединените щати като чуждестранен „агресор“, който се намесва в азиатските дела. 

Министърът на отбраната Лойд Остин и китайският му колега Дун Цзюн изнесоха речи на „Диалога Шангри-Ла“, годишна международна конференция по сигурността в Сингапур – една от редките срещи, на която висши служители от съперничещите си армии са в непосредствена близост един до друг чрез дискусии, вечери и коктейли в луксозен хотел. Остин и Цзюн се срещнаха и в петък в кулоарите на срещата на върха – първата им среща от две години насам.

Конкурентната реторика по време на дебатите през уикенда – голяма част от която се отнасяше до неотдавнашни събития, като например поредицата от мащабни военни учения на Китай около Тайван преди по-малко от две седмици – подчерта усещането, че регионалното напрежение става все по-разпалено.

Диалогът също така позволи на двете сили да изложат аргументите си пред международна аудитория от свои колеги, включително служители по отбраната от близките Южна Корея, Япония, Виетнам, Индонезия, Филипините, Камбоджа и други – самите те обект на американски и китайски кампании за влияние и често неудобни странични наблюдатели на глобалната стратегическа борба за власт.

И Остин, и Дун Цзюн апелираха към споделени ценности и зачитане на международното право, без да споменават поименно страната на другия, на конференция, която въпреки това се въртеше почти изцяло около отношенията между САЩ и Китай.

В обръщението си към участниците в конференцията в събота Остин подчерта, че САЩ разполагат с обширна и разширяваща се мрежа от партньорства в областта на сигурността в Индийско-тихоокеанския регион – според наблюдателите това е ясно предупреждение към Пекин, че по-нататъшна китайска военна агресия в региона може да предизвика отговор от страна на САЩ.

Източник: Фокус

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!