Владимир Прохватилов: Американските IТ корпорации стартират проекти за завземане на властта над света

Фонд стратегическа култура

Следене

В световните медии тече бурна дискусия за нов съвместен проект между американските компании Microsoft и OpenAI (разработчик на чатбота GPR-4), които обявиха намерението си да изградят супер голям център за обработка на данни (data center) и супермощен AI компютър за обучение на супер интелигентни AI модели.

Новият проект може да струва до 100 милиарда долара, каза източник, близък до главния изпълнителен директор на OpenAI Сам Алтман, пред информационния портал. Изданието отбелязва, че Microsoft вероятно ще поеме отговорността за финансирането на проекта, „който ще бъде 100 пъти по-скъп от някои от най-големите съвременни центрове за данни“. Ръководителите на компанията планират суперкомпютърът Stargate да бъде пуснат през 2028 г.

Тази амбициозна инициатива скоро беше последвана от напълно асиметричен отговор от друго IТ чудовище, Google DeepMind, което се зае да обезцени многомилиардната идея на своите конкуренти, като създаде система за обучение на най-модерните AI модели, разпространени по целия свят. Google DeepMind ще направи това, използвайки така нареченото хоризонтално мащабиране на своята изчислителна мощ, базирано на алгоритъма за обучение DIstributed PAth COmposition (DiPaCo) – метод за мащабиране на размера на AI невронни мрежи в географски разпределени изчислителни обекти.

В контекста на AI невронните мрежи мащабирането е увеличаване на изчислителните ресурси на чатбота и способността му да обработва големи количества данни.

Мащабирането може да бъде вертикално или хоризонтално. Вертикалното мащабиране включва увеличаване на ресурсите като процесори, памет или съхранение на един възел или сървър. Хоризонталното мащабиране включва добавяне на допълнителни възли или сървъри за разпределяне на натоварването и увеличаване на пропускателната способност на системата.

Microsoft и OpenAI обявиха огромен проект за вертикално мащабиране, а техните конкуренти от Google DeepMind отговориха с напълно фантастичен проект за хоризонтално мащабиране, за който си струва да говорим подробно.

Дългосрочната цел на проекта DiPaCo е да „обучи невронни мрежи по целия свят, като използва всички налични изчислителни ресурси“. Това изисква преосмисляне на съществуващите AI архитектури, за да се ограничат комуникационните разходи на глобално разпределените невронни мрежи.

DiPaCo (Distributed Path Composition) предлага иновативен подход за обучение на невронни мрежи, използвайки изчислителна мощност по целия свят, което според разработчиците от Google DeepMind ще позволи моделите на AI да бъдат мащабирани до размери извън обсега на традиционните централизирани системи.

DiPaCo се основава на два ключови алгоритъма, които заедно създават мощен инструмент за разработване на супер-интелигентни AI модели:

DiLoCo, който подобрява надеждността на обучението чрез намаляване на отказите и проактивни действия на работниците;

DiPaCo, който ускорява ученето с по-малко мощност на чатбота.

Успехът на DiPaCo може не само да оспори стойността на многомилиардната инвестиция на Microsoft и OpenAI, но и да промени фундаментално посоката на развитие на ИИ. Предполага се, че проектът е насочен към демократизиране на достъпа до обучение на супермощни AI модели, като същевременно гарантирано ще унищожи монопола на настоящите лидери на ИТ пазара.

Проектът, обявен от Google DeepMind, всъщност ще лиши правителствата на водещите световни сили от контрол върху големите центрове за данни. Разпределената структура на DiPaCo прави този контрол много по-сложен и поставя под въпрос неговата ефективност.

Google DeepMind възнамерява да „обучи невронни мрежи по целия свят, като използва всички налични изчислителни ресурси“. За какви ресурси, с които разполагат американските IT специалисти, говорим?

За лаптопа, на който работите, за мобилния телефон, от който се обаждате, за корпоративните ИТ ресурси на всички страни и континенти, накратко, за цялата компютърна технология, която е налична на земното кълбо.

Въпросът е кой ще им даде такава възможност?

Отговорът е всяко лице или корпорация, която се съгласи да отдаде под наем ИТ ресурсите си за известно време на измамниците от Google DeepMind. Не безплатно, разбира се, а на цена по договаряне.

В резултат на това, дори ако американците наемат само частни персонални компютри, те ще получат достъп до корпоративни ресурси и бази данни и държавни ресурси чрез тях. По същество това ще означава прихващане не само на информационна, но и на физическа власт над света, да не говорим за достъп до най-секретната информация на съюзниците и враговете на САЩ.

Не забравяйте, че алгоритъмът DiPaCo ще обучи и милиони наети лаптопи, мобилни телефони, корпоративни компютри, както и локални чатботове. Излишно е да казвам, че след такова обучение цялото това електронно оборудване ще бъде под контрола на Google DeepMind, дори ако периодът на наемане не бъде удължен.

Сътрудничеството с американския ИТ гигант обаче може да бъде наложено насила не само на отделни лица, но и на корпорации и държави, както сътрудничеството с прословутата Световна здравна организация (СЗО) беше наложено на целия свят.

Англосаксонците знаят как да представят своята полза като общо благо; това не може да им бъде отнето.

Станислав Лем, любимият писател на научна фантастика С.П. Корольов в своя пророчески роман „Сумата на технологиите“ предсказа появата на интелектрониката – интелигентна електроника, която ще подобри човешките интелектуални способности. Подобна електроника се превръща в ежедневна реалност в наши дни: смартфоните, „умните часовници“, „интелигентният дом“, „интелигентният град“, а в проекта – „интелигентната държава“ са твърдо навлезли в живота ни.

Но в проекта Google DeepMind няма умна държава, а умна корпорация Google DeepMind.

Руският AI анализатор Артем Артемов отбеляза в интервю за FSK, че Google DeepMind възнамерява да контролира не само глобалния изчислителен ресурс, но и когнитивния.

„Наетият компютър или друго устройство е интелигентен агент, който получава знания и се учи като част от сътрудничеството с американска корпорация. Апотеозът на експанзията на американските ИТ корпорации ще бъде денят, когато това сътрудничество се обвърже с криптата. Данни-информация/знание-криптовалута – това е пътят от стъпки за завземане на властта над света“, посочва Артемов.

Не е трудно да се досетите, че Microsoft и OpenAI няма да гледат пасивно на глобалния пробив на конкурентите и ще разработят свои собствени алгоритми за обучение, подобни на DiPaCo, и ще се втурнат след Google DeepMind към изчислителните ресурси на планетата.

А Google DeepMind, от своя страна, ще затегне своето вертикално мащабиране, отделяйки пари за изграждането на суперкомпютър и гигантски център за данни.

Две американски суперкорпорации спорят днес кой ще бъде господар на света. Най-вероятно рано или късно те ще сформират картел и ще обединят усилията и ресурсите си, за да подкопаят силата на националните правителства.

Излишно е да казвам, че тези амбициозни планове на американските IT гиганти са част от по-голям глобалистки проект, в който човечеството трябва да стане разходна стока в името на просперитета на шепа англосаксонски корпорации?

Колективният Запад има повече от достатъчно амбиции, но можем да бъдем сигурни, че в поне две държави, Русия и Китай, тези проекти са обречени на провал.

Уважаеми читатели на КритичноБГ, призоваваме Ви да помогнете с дарение за сайта, за да можем да продължим неговата кауза.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

 

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!