Във вторник унгарският министър-председател Виктор Орбан се включи във Фейсбук, за да обяви, че Унгария и Латинска Америка имат миролюбива позиция по отношение на конфликта между Украйна и Русия и искат войната да приключи възможно най-скоро, пише rmx.news.
„По-голямата част от света е уморена от войната. Днес ние се застъпихме за незабавно прекратяване на огъня и (налагане на) мир, а този път към нас се присъединиха и лидерите на Латинска Америка!“, написа Орбан във Facebook след срещата на върха на лидерите на Европейския съюз и Общността на латиноамериканските и карибските държави (EU-CELAC) в Брюксел.
Въпреки че позицията на Орбан в подкрепа на мира е малцинствена в Европа, той намери широка подкрепа от нации с подобен поглед към войната в други части на света, включително Индия, Китай и страни от Латинска Америка. Китай например представи мирен план, който Унгария подкрепи.
В Латинска Америка има редица държави, които са пряко свързани с Русия, включително Венецуела и Куба, но в по-широк план има много повече държави, които са скептични към военните усилия на Запада в Украйна и призоваха за незабавно прекратяване на огъня. Държави като Бразилия и Мексико също отказаха да подкрепят санкциите срещу Русия с аргумента, че това не е в техен икономически интерес.
Миналата година мексиканският президент Андрес Мануел Лопес Обрадор разкритикува номинацията на Европейския парламент на украинския президент Владимир Зеленски за Нобелова награда за мир, припомня изданието.
„Независимо от това дали подкрепяме единия или другия (претендент), как така един от участниците във военен конфликт може да получи Нобелова награда за мир?“ – каза мексиканският лидер. „Нима няма други, които се борят за мир? Защо не и папа Франциск, ръководителят на ООН?“
Тази година бразилският лидер Луис Инасио Лула да Силва заяви: „Необходимо е САЩ да спрат да насърчават войната и да говорят за мир. Необходимо е Европейският съюз да говори за мир, за да можем да убедим Путин и Зеленски, че мирът е в интерес на всички, а войната служи само на техните две държави.“
Лидерите на ЕС, Латинска Америка и Карибския басейн използват конференцията EU-CELAC, за да се срещнат за първи път от осем години насам. На първо място в дневния ред са въпросите, свързани с изменението на климата и свободната търговия, особено споразумението за свободна търговия между ЕС и Меркосур, което екологичните групи критикуват и което Бразилия и други латиноамерикански държави отказват да ратифицират.
Източник: RMX news