В САЩ са в шок от познанията по математика на учениците им. А като се сравнили с Китай и Русия…

от Лазар Лазаров

Най-новите резултати от Програмата за международно оценяване на учениците (PISA) подчертават тревожна тенденция за американските ученици в областта на математиката, пише в статия The Epoch Times.

Американските ученици изостават в сравнение с връстниците си от други индустриализирани страни. Доста отрезвяващите резултати разкриват спад от 13 точки за американските ученици в сравнение с резултатите от изпита през 2018 г, отчита статията.

Очевидно притеснено от констатациите, Министерството на отбраната на САЩ призова за нова инициатива за предоставяне на подкрепа за образование в областта на науката, технологиите, инженерството и математиката (STEM).

Както посочва The Hechinger Report, в Китай – най-големия съперник на САЩ –  броят на завършилите висше образование в тези области е осем пъти по-голям от този в САЩ, докато в Русия –  друг голям враг – броят на инженерите е четири пъти по-голям.  

Това тревожно несъответствие, отбелязва Hechinger Report, предизвиква безпокойство и извън сферата на образованието. Неуспехите на Съединените щати в областта на математиката представляват пряка заплаха за тяхното технологично превъзходство.

Други коментатори отиват крачка по-далеч. Те смятат, че понижаването на резултатите по математика трябва да се разглежда като заплаха за националната сигурност. И са прави, посочва статията.

Както отбелязват критиците на образователната система на САЩ, манията на страната по стандартизираните тестове е насочена повече към финансирането, а не към растежа и напредъка на учениците. Разпределението на федералното финансиране, което се определя на най-високия етаж на управлението, зависи до голяма степен от резултатите от тестовете и степента на дипломиране. Следователно училищата зависят от тези показатели, за да си осигурят същото или по-голямо федерално финансиране за следващата година.

Ако образованието, в най-чистата си форма, трябва да просвещава учениците, тогава подходът на Съединените щати към преподаването на математика прави точно обратното, заключва The Epoch Times.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!