Според наскоро публикувано проучване коефициентите на плодовитост в почти всички страни ще бъдат твърде ниски, за да поддържат нивата на населението до края на века, а повечето от живородените деца по света ще се раждат в по-бедните страни, предава агенция Ройтерс.
Тенденцията ще доведе до разделение на „бейби бум“ и „бейби срив“ по света, като бумът ще бъде концентриран в страните с ниски доходи, които са по-податливи на икономическа и политическа нестабилност, посочва в изявление старши изследователят Стейн Емил Волсет от Института за здравни показатели и оценка (IHME) към Вашингтонския университет в Сиатъл.
В изследването, публикувано в научното списание The Lancet, се прогнозира, че до 2050 г. 155 от 204 държави и територии по света, или 76%, ще имат нива на раждаемост под нивата на възпроизводство на населението. До 2100 г. се очаква този процент да нарасне до 198, или 97%, смятат изследователите.
Прогнозите се основават на проучвания, преброявания и други източници на данни, събрани от 1950 г. до 2021 г. в рамките на проучването „Глобална тежест на болестите, нараняванията и рисковите фактори“ (Global Burden of Diseases, Injuries, and Risk Factors Study).
Над три четвърти от живородените бебета ще се раждат в страните с ниски и по-ниски средни доходи до края на века, като повече от половината ще бъдат в Африка на юг от Сахара, посочват изследователите.
Данните сочат, че коефициентът на раждаемост в световен мащаб – средният брой раждания на жена – е спаднал от около 5 деца през 1950 г. до 2,2 през 2021 г.
До 2021 г. в 110 държави и територии (54%) равнището на раждаемост е под нивото на възпроизводство на населението от 2,1 деца на жена.
Проучването подчертава особено тревожна тенденция за страни като Южна Корея и Сърбия, където коефициентът на раждаемост е под 1,1 дете на жена, което ги излага на предизвикателства като намаляваща работна сила.
Много от най-ограничените по отношение на ресурсите страни „ще се борят с това как да поддържат най-младото и най-бързо растящо население на планетата в някои от най-нестабилните в политическо и икономическо отношение места на Земята, където има високи температури и проблеми със здравната система“, отбелязва Волсет.
Уважаеми читатели на КритичноБГ, призоваваме Ви да помогнете с дарение за сайта, за да можем да продължим неговата кауза.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски