Тревожни новини за състоянието на АЕЦ Шика в Япония след разрушителния трус от 7,6

АНАТОЛИЙ КОШКИН, Фонд за стратегическа култура

Броят на жертвите на мощното новогодишно земетресение в японската префектура Ишикава, на брега на Японско море, расте с всеки час. Най-силните трусове от 7,6 бала са наблюдавани на полуостров Ното. На редица места по крайбрежието височината на цунамито е 4,2 метра.

Според съобщения в медиите на шестия ден след бедствието броят на жертвите достигна 126 души. 516 са ранени с различна степен. Възможно е обаче да има още жертви, тъй като 222 души все още са в неизвестност. Въз основа на опита от минали земетресения, повечето от обявените за изчезнали обикновено се оказват сред жертвите.

Нанесени са големи щети на жилищния фонд на префектура Ишикава: 365 къщи са напълно или частично унищожени, 300 сгради са унищожени от пожари. В засегнатия район все още има прекъсвания в подаването на ток и вода, има и недостиг на гориво. Без вода остават 66 хил. домакинства, а без ток – над 23,9 хил. домакинства.

Властите в най-тежко засегнатия град Уаджима смятат, че има около 100 места, където хората все още са блокирани под разрушени сгради и чакат спасение. Много населени места и отделни къщи бяха откъснати от хуманитарна помощ поради тежки разрушения на пътища.

Евакуираните от най-опасните места местни жители са настанени в 370 убежища. В момента в тях са 33 000. Според правителството на префектура Ишикава, в ход са планове за изграждане на временни домове за засегнатите жители. Междувременно вторичните трусове продължават да разтърсват полуостров Ното, включително земетресение с магнитуд 5,3 по сеизмичната скала на Япония (магнитуд 7) в събота сутринта.

Поради продължаващата сеизмична активност в региона, японците са силно загрижени за възможното въздействие на земетресенията върху състоянието на АЕЦ Шика, разположена в зоната на бедствието. Според националната телевизия NHK оборудването на тази атомна електроцентрала е било повредено от мощни трусове. Отбелязвайки, че е имало значително изтичане на масло от станцията, телевизионният канал каза, че няма рискове за безопасността.

„В АЕЦ „Шика“ поради земетресението, станало на 1 януари, се спукаха тръбопроводите на два трансформатора, използвани за получаване на електроенергия отвън в енергоблокове 1 и 2, както и теч на масло за изолация и охлаждане, което доведе до повреда на системата“, се казва в съобщението.

Според NHK операторът Hokuriku Electric Power Company първоначално съобщи, че обемът на изтичащото масло от втория енергоблок е 3500 литра, но в петък компанията каза, че действителният теч е около 10 000 литра.

Отбелязва се, че въпреки че на територията на атомната електроцентрала са открити нови щети, като слягане на земята, това не е повлияло на безопасността на станцията. В същото време прави впечатление, че премиерът Кишида не отговори на въпроса за ситуацията в атомната електроцентрала по време на пресконференцията.

Извадиха оцелял над 120 часа под развалините след земетресението в Япония…

Японското правителство и Комитетът по атомна енергия създадоха щаб за предотвратяване на аварии в атомните електроцентрали и събират информация за състоянието на АЕЦ Шика. В момента първият и вторият реактор на централата са спрени. Щабът засилва мониторинга на контролно-пропускателните пунктове за радиация.

Министър-председателят на Япония на заседание на щаба за реагиране при бедствия инструктира служители от съответните министерства и ведомства „упорито и задълбочено да извършват спасителни операции, за да спасят възможно най-много животи“. Облечени в работни якета, премиерът Кишида и неговите министри защитават интересите на пострадалите, отделяйки 47,4 милиарда йени (32,7 милиона долара) за тях. Въпреки това, както се отбелязва в коментарите на японците, тази сума не може да се сравни с размера на „помощта“, отпусната от властите на Страната на изгряващото слънце за войната в Украйна.

САЩ, Индия и други страни вече предложиха своята помощ за ликвидиране на последствията от разрушителното земетресение. Японските медии представят като своеобразна сензация съболезнованията, изпратени до японското правителство от лидера на КНДР Ким Чен Ун във връзка с трагичните последици от разрушителното земетресение. Както е известно, между двете държави няма дипломатически или други отношения, а Токио води много враждебна политика спрямо Пхенян. Ръководителят на КНДР изрази „искрено съчувствие и съболезнования“ на японския премиер и в негово лице на семействата на загиналите и ранените, а също така пожела на жителите на засегнатия район на Япония „бързо“ ликвидиране за последствията от земетресението и възстановяването на „стабилен живот“.

Севернокорейските лидери не са изказвали съболезнования на Япония за земетресенията през последните години, каза генералният секретар на японското правителство Йошимаса Хаяши във връзка с телеграмата на Ким Чен Ун до премиера Кишида. „Ако говорим за примери от миналото, тогава през 1995 г. председателят на Административния съвет на Северна Корея Кан Сонг Сан изрази съболезнования на министър-председателя (Томиичи) Мураяма (председател на Социалистическата партия на Япония, който оглавяваше коалицията). правителство – A.K. ) във връзка с голямото земетресение в региона Ханшин-Аваджи. „Не знаем за никакви примери през последните години, включително Голямото земетресение в Източна Япония през 2011 г., за съболезнователни послания от севернокорейски лидери до министър-председателите на нашата страна във връзка със земетресения“, каза Хаяши. В същото време по време на пресконференцията генералният секретар на кабинета на министрите от името на японското правителство изрази благодарност на лидера на КНДР за неговите думи на съболезнования.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!