В САШ избухна скандал свързан с хапчетата за забременяване, на жените, предава Modernity.
Оказва се, че според статия на американския вестник „The Washington Post“, информацията за здравословните рискове, които крият хапчета за хормонален контрол на раждаемостта, е дезинформация. Статията твърди, че жените не спират да взимат лекарства за хормонален контрол поради потенциалните реални опасности, които те крият за тяхното здраве, а поради това, че са изложени на „експлозия на дезинформация“.
С това изданието има предвид тенденцията жените да обясняват в интернет пространството, как животът им значително се е подобрил, след като са се отказали от хормоналните противозачатъчни средства, произвеждани от големите фармацевтични компании, и са потърсили естествени алтернативи на изкуствения хормонален контрол на раждаемостта.
По-нататък се посочва, че лекарите заявяват, че са свидетели на взрив от онлайн дезинформация за контрол на раждаемостта , която е насочена към уязвима демографска група от хора в тийнейджърска и ранна 20-годишна възраст. Представителите на тази група са по-склонни според статията да вярват на това, което виждат на телефоните си. А алгоритмите на социалните мрежи им показват видеоклипове, подсилващи такива послания, които „често се разминават се с научните доказателства.„
В статията се съобщава, че социалната платформа за споделяне на видео TikTok наскоро е премахнала поне пет видеоклипа, в които контролът на раждаемостта се свързва с психични и други здравословни проблеми. TikTok прави това, след като е подложен на натиск от страна The Washington Post, след като изданието подлага на съмнение това дали TikTok „предотвратява разпространението на дезинформация“.
In 2024, about the most radical thing you can do is to take control of your own body. pic.twitter.com/dypiYWI4Hs
— RAW EGG NATIONALIST (@Babygravy9) March 26, 2024
Moдernity отбелязва, че по този начин The Washington Post признава, че оказва натиск върху социалните платформите за видеосподеляне, като ги кара да трият видеа със съдържание, което вестникът определя като дезинформация. В това число влизат и мненията и онлайн профилите на жени, които са приемали хапчета за контрол на раждаемостта, но са се отказали от тях.
The Washington Post wrote about me and my company in an article titled “Women are getting off birth control amid misinformation explosion.”
It was a horrible (yet predictable) hatchet job full of fear-mongering and, ironically, misinformation. @LaurenWeberHP, you should be… pic.twitter.com/glfEJwiydu
— Brittany Martinez (@BritMartinez) March 23, 2024
Уважаеми читатели на КритичноБГ, призоваваме Ви да помогнете с дарение за сайта, за да можем да продължим неговата кауза.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски