The Telegraph за „краят на една епоха“: Kак САЩ и Китай подписаха „смъртната присъда“ на глобализацията

от Лазар Лазаров

Каквито и да са предимствата на последния пакет oт мита, наложен от американския президент Джо Байдън върху китайските стоки, те сигнализират за окончателната смърт на глобализацията от началото на 21 век. Това пише британският вестник The Telegraph.

Отбелязва се, че със своята „стратегическа автономия“ Европейският съюз отчаяно се опитва да поеме среден курс между съперничеството между Китай и САЩ, но изглежда, че това е все по-неустойчив път.

„От държавите се иска да изберат страна. Ето защо президентът Си Дзинпин избра Париж като една от трите си европейски дестинации при неотдавнашна визита: френският президент Еманюел Макрон показва признаци, че ще тръгне по същия път като Байдън, а Пекин се надява да го разубеди“, се казва в статията.

В момента диверсификацията от Китай се оказва далеч от лесно начинание. 

Както пише изданието, от началото на войната в Украйна вече се наблюдава значителен спад в търговията и преките чуждестранни инвестиции между страните, които се възприемат като намиращи се в двете съперничещи си сфери на влияние, и съответно нарастване на търговията и преките чуждестранни инвестиции между страните от същия блок.

Като пример, в статията се посочва, че най-голямото подобно пренасочване, наблюдавано досега, е преминаването на Русия, под натиск от санкции, от търговия със Запада към търговия с Китай.

„Шоковата тарифна акция на Байдън, която надгражда започнатото от Доналд Тръмп, доразвива този нов световен ред“, отбелязва The Telegraph, като добавя:  „Ако досега фрагментацията е била сравнително малка, тарифите на Байдън предполагат, че тя е на път да се задълбочи.“

Подкрепата за това заключение идва от скорошен доклад на Гита Гопинат и редица нейни колеги от Международния валутен фонд. Въз основа на опита от Студената война, МВФ твърди, че търговията и трансграничните капиталови потоци могат да бъдат сериозно засегнати, ако сегашното напрежение се влоши допълнително.

Според вестника, тъй като международната търговия помага да се поддържа ниска инфлацията и стимулира иновациите, всяко подобно влошаване предполага както по-висока глобална инфлация, така и намален растеж на производителността, като нито едно от двете не би било добре дошло в една вече затрудняваща се световна икономика.

„Така се разпространява протекционизмът: когато една голяма икономика постави бариери пред навлизането на пазара, тя принуждава другите да направят същото, независимо дали смятат това за разумно или не. Политическият натиск, ако не и икономическият, го прави неизбежен“, се казва в статията.

Нарастващото отчуждение между САЩ и Китай е видимо и на капиталовите пазар. В очакване на обезценяване на долара, подобно на това от 70-те години на миналия век, Китай постепенно намалява някогашното си могъщо притежание на американски държавни ценни книжа и вместо това купува злато.

Както отбелязва The Telegraph, това е краят на една епоха, след като делът на Китай на пазара на държавни облигации на САЩ е намалял до малка част от някогашния – около 3 процентни пункта днес спрямо 14 процентни пункта в пика му през 2011 г.

Също така, смята авторът на статията, това е краят на Световната търговска организация, чиито правила редовно се третират от САЩ и Китай като несъществени. Последният пакет от мита на Байдън е явно нарушение на клаузата на СТО за „най-облагодетелствана нация“, която има за цел да попречи на държавите да дискриминират отделни режими с целеви мита. Въпреки това той няма никакви угризения да я пренебрегне, твърдейки, че старите правила за действие вече не важат.

Както и по време на Студената война, търговията и инвестициите между съперничещи си геополитически блокове намаляват в сравнение със случващото се в рамките на блоковете, но засега степента на деглобализация е малка в сравнение с това, което се случи тогава, отбелязва The Telegraph.

Според изданието това предполага, че процесът ще продължи още дълго, особено ако Европа се присъедини по-цялостно към САЩ по отношение на тарифните мерки, което сега изглежда вероятно.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!