Все по-голям брой случаи на проказа се съобщават след ваксинация срещу COVID-19, включително два в Обединеното кралство, които според изследователите може да са причинени от ваксините, пише престижното издание The Epoch Times.
Изследователите са изследвали записи от клиниката по проказа в болницата за тропически болести в Лондон. Те са установили, че от 52-ма души, отишли в клиниката през 2021 г., поне 49 са били ваксинирани.
Проучването за заразяването с проказа, пряко свързано с ваксина срещу COVID-19, е наблюдавало развитие на симптомика за проказа в рамките на 12 седмици след получаване на ваксината. Основно условие е било, лицето да не е имало предишна анамнеза за това заболяване.
Двама души отговарят на дефиницията на случая. Един развива гранична туберкулоидна (BT) проказа една седмица след втората ваксина. Другият е получил реакция 56 дни по-късно.
Pfizer не са отговори на искане за коментар от страна на изданието
Ваксините срещу COVID-19 могат да провокират отговор от белите кръвни клетки или Т клетките. Смята се, че клетките предпазват от COVID-19.
Т-клетките теоретично могат да предизвикат Mycobacterium leprae, бактерия, която причинява проказа, което води до проказа или реакция на проказа, са обяснили изследователите пред изданието.
Доказано е, че други ваксини предизвикват проказа или реакции на проказа, включително ваксини срещу туберкулоза, и е доказано, че някои хора, които получават многократни ваксинации срещу COVID-19, имат отслабена имунна система.
Документът е публикуван на 4 август от PLOS Neglected Tropical Diseases .
От 52-ма души, които са отишли в Клиниката по проказа за диагностика и/или лечение през 2021 г., всички с изключение на двама са съобщили своя ваксинационен статус. От тези 50 човека 49 са ваксинирани.
Петима от пациентите в клиниката са новодиагностицирани с проказа през 2021 г. Други петима са имали реакция от първи тип. Всички са били ваксинирани.
Д-р Барбара де Барос, автор на изследването, не е пожелала да отговори на молба за коментар от страна на изданието.
Д-р де Барос и други изследователи от Обединеното кралство са заявили, че лекарите трябва да са наясно, че ваксинацията срещу COVID-19 може да причини проказа, но че те вярват, че ползите от ваксинацията срещу COVID-19 „превъзхождат тези нежелани събития“.
ДРУГИ СЛУЧАИ
Най-малко 14 други случая на проказа или реакция на проказа в рамките на 14 дни след ваксинацията срещу COVID-19 са докладвани в научни издания, включително осем в Индия.
Твърди се, че всички пациенти в крайна сметка са се възстановили.
В статия, публикувана през 2021 г., бразилски изследователи съобщават за две реакции на проказа, наречени еритема нодозум лепрозум след ваксинация срещу COVID-19.
През декември 2021 г. сингапурски изследователи съобщиха за нова диагноза за проказа след ваксинация срещу COVID-19.
Пак през 2021 г. индонезийски изследователи съобщиха за пациент, който е получил реакция (на проказа) след ваксинация срещу COVID-19.
През януари 2022 г. индийски изследователи съобщиха за една реакция на проказа и обърнаха внимание, че лекарите трябва да следят за реакциите в пациенти с неврологични усложнения.
През март 2022 г. израелски изследователи съобщиха за реакция (на проказа) и казаха, че ранната диагностика и лечение са важни.
В поредица от случаи, публикувана през 2022 г., в която индийски изследователи съобщават за четирима мъже, които са имали проказа или реакция в рамките на 11 дни след ваксинацията срещу COVID-19.
Със съкращения
Източник: The Epoch Times