СЗО иска от Китай повече данни за епидемията от респираторни заболявания

Китай болница

Световната здравна организация поиска от Китай повече данни за респираторните заболявания, които се разпространяват в северната част на страната, но в четвъртък Пекин не даде публичен коментар, съобщава агенция Франс прес.

От средата на октомври в Северен Китай се наблюдава увеличение на „грипоподобните заболявания“ в сравнение със същия период на предходните три години, съобщи СЗО.

„СЗО отправи официално искане към Китай за подробна информация относно увеличаването на броя на респираторните заболявания и съобщенията за случаи на пневмония при деца“, се казва в изявление на здравния орган на ООН от сряда.

Миналата седмица Националната комисия по здравеопазване на Китай заяви пред репортери, че рязкото увеличаване на респираторните заболявания се дължи на отмяната на ограниченията на Ковид-19 и циркулацията на известни патогени, а именно грип и често срещани бактериални инфекции, които засягат децата, включително микоплазмена пневмония.

В китайската столица Пекин, която се намира в северната част на страната, в момента времето е студено, като се очаква температурите да паднат значително под нулата, съобщават държавните медии. Градът е „навлязъл в сезона на висока заболеваемост от респираторни инфекциозни заболявания“, заяви пред държавните медии Уанг Куани, заместник-директор и главен епидемиологичен експерт в Центъра за контрол и превенция на заболяванията в Пекин.

В момента в Пекин „се наблюдава тенденция на съвместно съществуване на множество патогени“, добави той.

СЗО не даде информация за отговора на Китай на искането за повече информация. Националната комисия по здравеопазване на Китай не отговори на молбата за коментар, отправена от Франс прес в четвъртък. Говорителката на Министерството на външните работи на Пекин Мао Нинг препрати журналистите към „компетентните китайски власти“.

В детската болница на Столичния институт по педиатрия в Пекин в четвъртък журналистите на агенция Франс прес видяха тълпи от родители и деца, облечени в зимни дрехи.

Жена на име Джан придружава кашлящия си деветгодишен син и казва, че той е заболял от микоплазмена пневмония – патоген, който може да причини болки в гърлото, умора и треска. „Напоследък има наистина много деца, които са се разболели“, казва тя. „Разбира се, че това ме притеснява!

42-годишната Ли Мейлин е довела със себе си осемгодишната си дъщеря, която според нея страда от същия вид пневмония. „Вярно е, че в момента много деца на нейната възраст боледуват от това“, казва тя и добави, че не е „особено притеснена“ от съобщението на СЗО. „Зима е, така че е нормално да има повече случаи на респираторни заболявания. Това се дължи на сезона.“

На 21 ноември медиите и системата за наблюдение на обществените заболявания ProMED съобщиха за струпвания на недиагностицирана пневмония при деца в Северен Китай. От СЗО заявиха, че не е ясно дали докладът на ProMED е свързан с пресконференцията на властите и че търсят разяснения.

СЗО също така е поискала „допълнителна информация за последните тенденции в разпространението на известни патогени, включително грип, SARS-CoV-2 (вирусът, който поражда Ковид-19), RSV, засягащ бебетата, Mycoplasma Pneumoniae, както и за степента на пренаселеност в здравната система“, се казва още в изявлението.

В хода на пандемията от Ковид-19 СЗО многократно критикува китайските власти за липсата на прозрачност и сътрудничество. Повече от четири години след като за пръв път бяха открити случаи в град Ухан, все още се водят разгорещени дебати относно произхода на Ковид-19.

Учените са разделени между две основни теории за причината: пробив на лаборатория в града, където се изследват такива вируси, и животно междинен гостоприемник, което е заразило хора на местен пазар.

По-рано тази година експертите на СЗО заявиха, че са сигурни, че Пекин разполага с много повече данни, които биха могли да хвърлят светлина върху произхода на Ковид-19 и нарекоха морален императив информацията да бъде споделена. Екип от специалисти, ръководен от СЗО и придружен от китайски колеги, изследва Китай в началото на 2021 г., но оттогава не е имало друг екип, който да се върне за по-нататъшни изследвания, макар служителите на СЗО многократно да са искали допълнителни данни.

Ръководителят на СЗО Тедрос Адханом Гебрейесус подчерта, че разгадаването на загадката може да помогне за предотвратяването на бъдещи пандемии.

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!