Срив на приложението на Bank of America паникьоса вложителите ѝ. Бъфет не спира да продава акциите си в банката
Прекъсването на онлайн приложението на Bank of America от сряда паникьоса десетки хиляди американци, които имат сметки в банката. Това пише сайтът UPI.com. Оказва се, че над ден те са или нямали достъп до сметките си, или приложението е показвало, че нямат останал и един долар.
„Приложението не работи, а онлайн банкирането показва вчерашния баланс“, заяви един потребител на уебсайта Downdetector, където около 13:00 ч. следобед в сряда се появиха съобщения за близо 20 000 прекъсвания.
„Преди пет часа изпратих пари от сметката си в PayPal на дебитната си карта, която е свързана с разплащателната ми сметка в Bank of America, и те все още не са там!“ – пише друг клиент, докато потребителите в различни части на страната сравняваха неуспехите си да влязат в онлайн банкирането.
„Мога да видя само някои от сметките си, но не и всички. А функцията за прехвърляне между сметките продължава да не функционира за всички сметки“, добавя трети клиент.
По-късно в сряда Bank of America излезе с изявление, в което се казва, че повечето от проблемите са вече решени.
„Някои клиенти изпитват проблем с достъпа до своите сметки и информация за салдата днес. Тези проблеми се разглеждат и до голяма степен са решени“, заявиха от Bank of America. „Извиняваме се за причиненото неудобство.“
От Bank of America отказаха да кажат какво е причинило проблема, тъй като един от клиентите отбеляза че сметката му е с нулев баланс, но „Показва моите задължения прекрасно“, добави той.
Фактът, че банката премълча за причините довели онлайн срива, предизвика още повече притеснения у нейните вложители и клиенти дали транзакциите им и най-вече дали техните напълно „въображаеми“ пари след време ще са сигурни. Въпрос на много хора е какво може да се случи в случай на голяма и успешна кибератака.
Съвпадение или не, същият ден стана ясно, че продажбите от Уорън Бъфет на акциите на Bank of America Corp. се забавиха за трети пореден кръг, достигайки едни от най-ниските цени, откакто той започна серия от ликвидации в средата на юли, пише infostock.bg
Berkshire Hathaway Inc. на Бъфет е спечелила 338 милиона долара, като е продала акциите тази седмица, според подаване в сряда, което разкрива неговия 13-и кръг от продажби. Това е спад от средно около 750 милиона долара на кръг – обикновено включващ три дни – през последните няколко месеца.
Средната цена, постигната във вторник и сряда, беше $39,40 – по-малко от това, което той получи през всичките предишни търговски дни, освен няколко.
94-годишният Бъфет не е казал защо намалява огромния дял на Berkshire в банката, в която конгломератът все още е най-големият акционер. Оставащото й участие възлиза на 10,2% от акциите на стойност над 31 милиарда долара.
Същевременно Berkshire Hathaway, управлявана от милиардера Уорън Бъфет, продаде акции на Bank of America на 2 август и се е освободи от книжа на обща стойност 3,8 млрд. долара от втората по големина банка в САЩ от средата на юли до началото на август.
Berkshire е продала приблизително 19,2 млн. акции на Bank of America за около 779 млн. долара между 30 юли и 1 август, сочат регулаторни документи.
На 28 август на фона на поредните разпродажби от страна на мултимилиардера, руското аналитично издание Аргументи и факти се обърна за коментар към Юлия Кузнецова, инвестиционен съветник и преподавател в Московския държавен университет Ломоносов.
Според нея стратегията на Уорън Бъфет в този случай е ясна:
той иска да продаде възможно най-много акции на висока цена, за да може по-късно да ги купи отново възможно най-евтино.
„Можем да кажем, въз основа на неговия опит, че той много добре предусеща задаващите се силни кризи. Същото се случи през 2005 г., когато Бъфет продаде огромно количество акции, като по този начин ги превърна в реални пари. Тогава изглеждаше, че той предусеща за задаваща се криза, която в крайна сметка се случи (около 3 години по-късно)
През 2008 г., когато котировките на всички водещи компании се сринаха, Бъфет започна активно да ги купува отново. Тоест, на върха на позициите, той продава акции и след това ги изкупува обратно по време на периода на спад и по този начин печели огромното си състояние.
Кузнецова се аргументира, че фондовият пазар е подвластен във времето на вълни. В този смисъл големият растеж е последван от голям срив, който може да продължи поне до 2-3 години.
„Но това не означава, че ако Бъфет фиксира позициите си, тогава утре кризата ще удари Америка“, добави Кузнецова. „Въпреки това, като се има предвид огромният държавен дълг, общата ситуация и предстоящите избори, рискове наистина има и той ги усеща. Но не може да се каже точно кога ще настъпи кризата. Може да е през 2025-2026 г. или дори 2027 г.
В началото на август стана известно, че инвеститорите започнаха масово да изтеглят парите си от фондовия пазар, опасявайки се от назряващия конфликт в Близкия изток и нестабилната икономическа ситуация в САЩ.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски