Средният дълг по кредитна карта в САЩ експлодира. Много американци не свързват двата края!

от Лазар Лазаров

В наскоро публикуван доклад на Scholaroo се посочва, че средната стойност на дълга по кредитна карта в САЩ е нараснала до 6 555 щатски долара, а жителите на щата Ню Джърси са начело в страната със среден дълг от 8 155 щатски долара на кредитна карта, пише The Epoch Times.

На второ място е щатът Кънектикът със среден дълг от 8011 долара на кредитна карта, следван от Мериленд, Ню Йорк и Аляска – всички със средни дългове по кредитни карти от над 7 600 долара на карта.

Челната десетка допълват щатите Колорадо, Калифорния, Масачузетс, Флорида и Хавай, всички със средни дългове по кредитни карти от над 7400 долара.

„Дългът на жителите на Ню Джърси надвишава средния за страната с 24 %, докато Мисисипи има най-ниския среден дълг по кредитни карти, като длъжниците дължат само 5 186 долара – 20 % по-малко от средното за страната“, се посочва в доклада.

Брус Макклари, старши вицепрезидент по членството и връзките с медиите на Националната фондация за кредитно консултиране (NFCC), заяви пред The Epoch Times, че размерът на дълга не е изненадващ, тъй като много хора са принудени да използват кредитните си карти само за да останат на повърхността.

„Нещата са много по-скъпи, отколкото бяха преди три години“, отбеляза той, като добави: „Бясната инфлация се отразява на цените на хранителните стоки, а цените на бензина се движат като на увеселително влакче. Много хора не разполагат с пари в бюджетите си за тези допълнителни разходи и затова използват кредитни карти и правят минимални плащания всеки месец.“

Базирана във Вашингтон, NFCC е основана през 1998 г. като източник за кредитни консултации с нестопанска цел. Наскоро тя публикува изследване, проведено от проучвателната агенция Harris, в което са анкетирани 2000 възрастни в цялата страна.

Анкетата установи, че  близо 32% от американците едва се справят финансово, а 62% се опасяват, че нестабилността на правителството ще навреди на финансите им през следващите 12 месеца.

„Най-голямото безпокойство е, че ако хората продължават да имат толкова голям дълг от месец на месец, плащайки само минималните вноски, изплащането му може да отнеме години и ще им бъде изключително трудно да спестяват пари“, заяви Макклари.

Анкетата на Harris също така показа, че 31 на сто от американците не плащат всичките си сметки навреме и че само 42 на сто разполагат с бюджет и следят разходите си. Почти 40 % от запитаните се опасяват, че парите, които са спестили или ще спестят, няма да стигнат.

Проучването установи, че към най-засегнатите групи спадат хора, които са необвързани, наемат вместо да притежават, родители са на деца под 18 години и имат доходи от 50 000 долара или по-малко.

„Днешните по-високи наеми също могат да бъдат причина за тази ситуация с дълговете по кредитните карти“, посочи Макклари, като поясни: „Повечето от хората плащат много повече от препоръчителния процент от доходите си за наем, така че сега са изправени пред необходимостта да управляват останалите си разходи като хранителни стоки, комунални услуги, газ, медицински сметки и други.

Те откриват, че трябва да разчитат на кредитните карти, за да свържат двата края.“

В резултат на това мнозина вече са изхвърлени от пазара на жилища, чиито цени непрекъснато се покачват, отбелязва The Epoch Times.

„Преди десет години Сиатъл беше един от онези градове, за които се смяташе, че има достъпни жилищни цени, но там имаше толкова огромно увеличение на наемите, че много хора в града вече не могат да си позволят да купуват или дори да наемат “, коментира още Макклари.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

 

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!