Заплахите на хусите срещу Израел и САЩ се засилиха през последните две седмици след израелския удар по йеменското пристанище Ходейда и убийството на главния преговарящ на Хамас в Техеран. Милицията доказа, че е повече от способна да наложи полублокада на Червено море, и може би е на един късметлийски удар разстояние от потапянето на огромен американски военен кораб.
Американските медии предупредиха за „тревожните“ перспективи многомилиарден суперкораб от клас „Нимиц“ да бъде изложен на риск от технически „неусъвършенствани“ противници като хусите.
„Въпреки внушителната защита на самолетоносача и напредналите технологии, упоритият тормоз от страна на хусите предизвика дебати за уязвимостта на подобни кораби в съвременна бойна среда, особено когато са изправени пред неконвенционални заплахи от страна на актьори като хусите“, пише в материал, публикуван в събота, авторът на National Interest Харисън Кас.
„Самолетоносачите са уникално скъпи“, посочи наблюдателят, цитирайки цената на един кораб от клас Nimitz от 6-7 милиарда долара и огромните 13 милиарда долара за кораб на по-новия клас Ford. Това не се брои екипажите на корабите от 4600-5200 души или техните допълнителни самолети, които струват десетки милиони долари всеки.
„Самолетоносачът е инструмент на политиката на великите сили. Той е плаващ град, способен да доставя въздушна сила по целия свят. Американците построиха своя самолетоносачен флот, имайки предвид световни сили като Русия и Китай. Бунтовниците хуси – не чак толкова. И все пак хусите изглежда са склонни да тормозят „Айзенхауер“ – припомня Кас, посочвайки медийни съобщения от началото на това лято за умората на екипажа на самолетоносача, след като е преживял „най-интензивната морска битка след Втората световна война“.
Според Кас ракетите AIM-9X Sidewinder с инфрачервено насочване и топлинно насочване, използвани за поразяване на безпилотни летателни апарати и ракети на хусите са на стойност 230 800-472 000 долара за брой. Те се „оказали достатъчно ефективни“. „Ракетите и безпилотните самолети на хусите на цена от 2 000 до 20 000 долара вероятно не представляват екзистенциална заплаха за Айзенхауер, но семето на съмнението е посято“, предполага журналистът.
Статията на Кас е най-новата част от спекулациите в западните медии за това дали хусите имат средствата да унищожат американски суперносец. Миналия месец сътрудникът на Forbes Дейвид Хамблинг призова самодоволните наблюдатели да не стават твърде самонадеяни и да „погледнат по-отблизо фактите, преди да отпишат заплахата“.
Посочвайки съветски и руски анализи, които предполагат, че ще са необходими между 12 и 20+ ракети, за да унищожат американски самолетоносач, и изчисления, базирани на водоизместимостта на класа Nimitz от 88 000 метрични тона, че за това ще са необходими между 5 и 100 бойни глави, Хамлинг предупреди, че „историята разказва различна версия“ и че щастливият удар, предизвикващ пожари и експлозии на борда, „не изисква голямо количество експлозив“, за да постигне целта си.
Наблюдателят припомня, че само един от петте големи самолетоносача, загубени от САЩ през Втората световна война, е бил потопен директно, и посочи, че разрушителят HMS Sheffield, който потъна под буксир по време на Фолклендската война през 1982 г., е бил загубен от аржентинска ракета, която не се е взривила, но е успяла да предизвика пожар, подпалил запасите от боеприпаси на борда. Според Хамблинг същият проблем може да е засегнал ракетния крайцер „Москва“ през 2022 г.
„Поуката“, казва Хамблинг, е, че „не размерът на идващата бойна глава определя щетите“, а „рискът съхранените боеприпаси да се превърнат в заряд за самоунищожение“.
„Изглежда много малко вероятно хусите да повредят някой американски самолетоносач. Но историята многократно е показвала, че отбранителните мерки, които на хартия изглеждат непобедими, могат да се провалят поради човешка грешка… Доверието е оправдано, ала самодоволството – не. И придвижването дори на най-могъщия суперсамолетоносач в район, където може да бъде атакуван, не е лишено от риск“, подчертава наблюдателят.
И дори ако опълчението на хусите не може ефективно да потопи „Айзенхауер“, то може да разбере колко малки безпилотни самолета са необходими, за да се предотврати ефективното му функциониране.
За заплахата, която хусите представляват за големите американски военни кораби, наскоро намекна командирът на разрушителя USS Laboon Ерик Бломбърг.
„Не мисля, че хората наистина разбират колко смъртоносно сериозно е това, което правим, и колко застрашени продължават да бъдат корабите“, каза Бломбърг в интервю за АП през юни. „Трябва да сгрешим само веднъж. Хусите трябва да успеят само веднъж.“
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски