Управлението за федерален резерв на САЩ (УФР) се събира днес на двудневно заседание, на което трябва да реши дали да продължи да повишава основните лихвени проценти или да направи „лихвена“ пауза, пишат американски медии, пише БТА.
Повечето анализатори залагат, че сега централните банкери на САЩ ще се въздържат от поредното покачване на лихвите, които вече са над 5 на сто, като това ще стане за пръв път след 11 поредни заседания, но същевременно паузата няма да продължи дълго, посочва в. „Ню Йорк таймс“.
Подобен модел вече не е прецедент. Централната банка на Австралия (The Reserve Bank of Australia) по-рано тази година спря да повишава лихвите, но на последните си две заседания отново прибегна до покачването им. Централната банка на Канада остави лихвените равнища без промяна в продължение на четири месеца, но на заседанието си на 7 юни отново и изненадващо за мнозина ги повиши.
„Това се случва, тъй като инфлацията се оказа прекалено упорита“, коментира Уилям Инглиш, бивш високопоставен служител на УФР, който в момента работи в университета „Йейл“. По думите му всички големи икономики изпитват този проблем – от Австралия през Германия до Великобритания, което принуждава централните банки да продължават да повишават лихвените проценти въпреки трудностите, които това създава за реалната икономика. Той припомня, че ден след УФР решение за лихвените проценти ще обяви и Европейската централна банка (в четвъртък – бел. ред.), като очакванията са за ново повишаване.
През последните седмици високопоставени представители на УФР сигнализираха, че скоро могат да прибегнат до спиране на ръста на лихвените проценти, за да си дадат време за оценка на въздействието им върху икономиката. Именно въз основа на тези изказвания експертите смятат, че сега Управлението ще направи пауза, но през юли отново ще прибегне до повишаване на лихвите.
Източник: БТА