Позовавайки се на неотдавнашното посещение на министъра на външните работи и търговията Петер Сиярто на Международния икономически форум в Санкт Петербург, посланикът на САЩ в Унгария Дейвид Пресман използва случая, за да отправи поредната си атака срещу унгарското консервативно правителство, пише RMXNews.
„Външният министър на Унгария прави осмото си посещение в Русия след нахлуването на Путин в Украйна. Правителството на Унгария казва, че е „партията на мира“, като същевременно продължава да подкрепя партията на войната на Путин. Пристрастяването на Унгария към руската енергия е опасно и ненужно“, написа Пресман в публикация във Facebook.
„Министър Сиярто е прав: енергийната диверсификация не е въпрос на идеология, а на физика. Законите на физиката в Унгария не се различават от законите на физиката във всеки един от партньорите на Унгария в ЕС, всички от които са избрали да намалят зависимостта си от Путин“, завършва публикацията си Пресман.
Унгарският портал за новини и мнения Mandiner посочи двуличието на позицията на Пресман, като посочи, че „Дейвид Пресман не изглежда да се притеснява от факта, че Америка също финансира руската война по същия начин, тъй като бизнесът с уран между САЩ и Русия все още продължава зад кулисите.“
Едва миналия месец САЩ приеха законопроект за забрана на закупуването на уран от Русия, въпреки че войната продължава повече от две години, и този законопроект постепенно ще прекрати закупуването на уран с течение на годините, което означава, че САЩ ще подкрепят войната на Русия в Украйна още дълги години, отбелязва RMXNews.
Миналата година РИА Новости, въз основа на данни от Статистическото бюро на САЩ, изчисли, че през първата половина на 2023 г. Съединените щати са закупили не по-малко от 416 тона обогатен уран от Русия по време на войната – 2,2 пъти повече от 188 тона, закупени през предходната година.
В Европа руската енергия продължава да тече към няколко страни от ЕС. Износът на втечнен природен газ за континента отново се повиши през 2024 г., показвайки увеличение от 5 % на годишна база през първото тримесечие. Най-големите вносители през 2023 г. според DW News са били Франция, Испания и Белгия.
Австрия също се превърна в центъра на вниманието, след като OMV Group сключи договор с руския Газпром до 2040 г.
Междувременно според неотдавнашен доклад на агенция Reuters френският президент Еманюел Макрон работи усилено, за да гарантира, че санкциите срещу руския титан никога няма да се сбъднат, тъй като те ще навредят на местните производители в страната му, по-специално в авиационната промишленост.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски