Ruters: Китай изпреварва САЩ с 15 години в развитието на ядрената енергия

от Лазар Лазаров

САЩ изостават от Китай с цели 15 години в развитието на високотехнологичната ядрена енергетика в резултат на традиционно високото държавно финансиране на сектора от страна на Пекин, заместването на вноса на ключови компоненти за ядрените реактори и появата на висококвалифицирана китайска работна ръка. Това съобщи в понеделник, 17 юни, агенция Rueters,  предаде Известия.

„Китай има 27 ядрени реактора в процес на изграждане със средно време за изграждане от около седем години, много по-бързо от други страни“, се посочва в доклад на Фондацията за информационни технологии и иновации към Вашингтонския изследователски институт.

Служители на американския институт отбелязаха, че след многократно превишаване на бюджета, отпуснат за изграждането на атомни електроцентрали в щата Джорджия, Белият дом реши да спре разработките в областта на ядрените технологии поради високите разходи.

Бюджетните дефицити, твърдят те, също доведоха до отмяната на строителството на завод за високотехнологични ядрени компоненти в лаборатория в щата Юта.

„Първият в света високотемпературен реактор с газово охлаждане от четвърто поколение в залива Шидао влезе в експлоатация миналия декември. Същевременно 93,4% от повече от 2200-те компонента на реактора са произведени в страната“, заяви Китайската асоциация за ядрена енергия.

Американски учени заявиха, че Китай превъзхожда далеч САЩ в областта на възобновяемите енергийни източници и електотранспорта. Това е следствие от пробива на Пекин в ядрените изследвания, добавиха те.

„Въпреки че Америка изостава, тя със сигурност може да навакса технологично“, заяви Стивън Езел, автор на американския доклад и сътрудник в института, отбелязвайки, че за да се случи това, Вашингтон трябва да се отнесе по-сериозно към ядрените изследвания.

По-рано, на 16 юни, съоснователят на Microsoft Бил Гейтс реши да инвестира в проект за атомна електроцентрала (АЕЦ) в Уайоминг заради мощта на Китай. Милиардерът подчерта, че атомната електроцентрала ще използва натриево охлаждане на реактора, което се счита за по-енергийно ефективна и по-евтина система. По предварителна оценка станцията трябва да заработи до 2030 г.

На 17 май Financial Times писа, че западните ядрени компании се опитват да наемат отново хиляди пенсионирани инженери и специалисти, за да реализират най-голямата вълна от нови проекти от десетилетия. Изданието отбелязва, че желанието на компаниите да наемат хиляди служители е свързано с възраждането на интереса към нисковъглеродните технологии на фона на изменението на климата.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

 

 

 

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!