Русия е на десето място сред големите световни икономики по отношение на растеж в доларово изражение от началото на 21 век. Това сочат данни на Международния валутен фонд и Световната банка, предаде Известия.
Както уточнява РИА Новости, данните са дадени за икономики с размер на БВП от 100 млрд. долара. В края на миналия век такива са били 35 икономики, а в края на 2023 г. – 68. Така за последните 23 години БВП на Русия е нараснал 7,7 пъти – от 260 млрд. долара до над 2 трлн. долара.
В същото време икономиката на Етиопия е нараснала най-бързо – 19,4 пъти, като БВП е достигнал 160 млрд. долара. На второ място по ръст е Китай, чийто БВП се е увеличил 14,6 пъти до 17,7 трлн. долара. Третото място заема Казахстан с 261 млрд. долара, чийто БВП е нараснал 14,2 пъти.
Отбелязва се също, че сред страните от БРИКС БВП на Индия е нараснал бързо – 7,6 пъти, а на Бразилия – 3,3 пъти.
От началото на 21-ви век само в една страна БВП е намалял и това е Япония. Нейната икономика е спаднала с 15%, а БВП възлиза на 4,2 трилиона долара.
По-рано The Washington Post посочи стабилността на руската икономика, противно на очакванията на Запада. Сред признаците на стабилността на Русия вестникът отбелязва увеличаването на двустранния стокообмен между Руската федерация и Китай от началото на специалната операция, както и неотдавнашното настъпление на руските сили в посока Харков, което, както се посочва в материала , изненада Украйна.
Освен това на 15 май Беата Яворчик, главен икономист на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), изрази мнение, че руската икономика се е оказала по-устойчива, отколкото Западът е очаквал.
Тя отбеляза, че ограниченията не са довели до финансова криза, както са се надявали инициаторите им.
По-рано, на 7 май, руският президент Владимир Путин даде указания до 2030 г. Русия да заеме четвърто място сред водещите икономики в света по ръст на БВП. Държавният глава посочи, че това трябва да се постигне чрез повишаване на производителността на труда, ниска безработица и намаляване на нивото на структурната безработица.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски