Бившият анализатор на ЦРУ Рей Макгавърн изказва предположения относно причините за оттеглянето на Виктория Нюланд от високия й пост на заместник държавен секретар по политическите въпроси, третият по ранг служител в Държавния департамент, предава ZeroHedge.
Пенсионирането ѝ беше обявено от нейния началник – държавния секретар Антъни Блинкен във вторник. Но въпросът е защо точно сега, когато администрацията се опитва да запази курса и да представи силна постоянна позиция по отношение на Украйна, а също и когато Байдън все още се опитва да прокара десетки милиарди помощ за отбрана през републиканците в Камарата на представителите (Конгрес).
Макар да се появиха слухове, че може би здравословното ѝ състояние е влошено, Макгавърн заявява пред руското издание “ Sputnik“, че известната като „ястреб“ Нюланд е отговорна в момента, в който НАТО и Русия се приближават към пряка ядрена конфронтация.
„Моето най-добро предположение е, че ЦРУ, Министерството на отбраната и НСА са разпространили това съобщение, като посочват: „Вижте, Виктория има своя собствена програма “, коментира Макгавърн.
„Президентът наистина НЕ иска да удари тези складове за боеприпаси в Русия или да свали [Кримския] мост. Така че трябва да я обуздаем, предполагам, че е време да излезе в ранна пенсия„, продължава бившият служител на ЦРУ.
Друга теория, макар и не непременно противоречаща на горната, е представена от професора по национална сигурност в Държавния университет Боуи, д-р Матю Кростън.
Той разказва за това, че „Нюланд е твърд антипутинист и колко ревностно е искала да продължи да използва Украйна като платформа, чрез която да продължи да отслабва и/или омаловажава Русия на глобалната сцена – и може би дори да увеличи залога в този конфликт с подкрепата си за изпращане на балистични ракети в Украйна„. Но тя също така знае, че украинската страна губи.
Нюланд може да е видяла надписа на стената, докато украинските сили се оттеглят, и е искала да се спаси преди евентуално пълно поражение. „Тя несъмнено разбира, че ако американската подкрепа спадне или отслабне, Украйна губи и точка“, посочва Кростън, като добавя: „Може би не е искала да бъде в администрацията, която ще бъде отговорна за този резултат.“
Но и Макгавърн, и Кростън биха се съгласили, че с Нюланд като заместник-държавен секретар по политическите въпроси (в това си качество тя на практика ръководеше цялата външна политика на САЩ в Европа), преговорите за прекратяване на огъня между Киев и Москва остават изключително далечна или дори невъзможна перспектива, отбелязва ZeroHedge.
„Едно нещо е сигурно: докато Нюланд беше на поста, буквално нямаше шанс подобни преговори дори да бъдат теоретизирани. Сега има“, заключва Кростън.
Журналистът Глен Грийнуолд също изразява мнение относно оттеглянето на Нюланд в интервю за The Hill. Грийнуолд описва „уникалната чудовищност на Виктория Нюланд и нейната двупартийна, окървавена, зловеща кариера“.
Китай е новата Украйна за САЩ? Какво означава оставката на Виктория Нюланд?
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски