Ремонтът на засегнатите кабели от хусите може да бъде усложнен значително

Три важни проблема трябва да бъдат решени

Подводен кабел

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Ремонтът на засегнатите кабели за интернет от йеменските хуси може значително да се усложни. За това сигнализира специализираното издание The Register.

Според медията, са налице три основни проблема, които могат да забавят възстановяването на повредената инфраструктура. 

Първо

Въреки че светът разполага със значителен брой кораби за ремонт на кабели, те се резервират за решаването на различни проблеми доста предварително. В този смисъл спешното намиране на готов за работа плавателен съд за ремонт не винаги е възможно.

Второ

Ремонтът на повреден кабел също не е лесен, пишат от Register.com. Той отнема време, за да се намери и извади засегнатият сегмент и да се свърже отново.

Трето

Ремонтите могат да бъдат усложнени допънително от регионалното напрежение, алармират специалистите. Хусите атакуваха вече цивилни кораби и военни такива в Червено море след неотдавнашното нахлуване в Газа от израелските отбранителни сили след терористични атаки на Хамас.

Медията намеква, че ремонтните кораби, специализирани в поправката на подводни интернет кабели, трябва да поемат риск за сигурността си по време на възстановяването на прекъснатите връзки в Червено море, което на този етап трудно може да бъде гарантирано.

Припомняме, че някои корабни компании решиха, че рисковете от атаки срещу техните плавателни съдове са твърде високи и в момента активно избягват Червено море, решение, което удължава времето за корабоплаване и доставки, което доведе до скок на услугите

Доставчикът на периферни устройства Logitech наскоро предупреди, че неговата верига за доставки ще има забавяния в резултат на конфликта в Червено море.

Фирмата за наблюдение на интернет NetBlocks също каза в понеделник, че достъпът до интернет в Джибути, африканската нация на южния бряг на протока Баб ал Мандаб, е претърпял прекъсване в неделя и понеделник.

Cloudflare, междувременно, не показва никакви индикации за повреда на подводен кабел в Червено море на своята страница за прекъсвания и аномалии.

Подводната инфраструктура често е застрашена по време на международни конфликти. Само миналата седмица Европейската комисия (ЕК) заяви, че сигурността на подводните кабели трябва да бъде подобрена . ЕК каза, че подводните кабели са уязвими и ценни и поиска от държавите от Европейския съюз да „предоставят на подводните кабелни инфраструктури статут на възможно най-високо национално значение“.

Какво се случи? 

Йеменските хуси повредиха четири подводни интернет кабела в Червено море между Джеда в Саудитска Арабия и Джибути в Източна Африка. Това съобщава израелският вестник Globes, цитиран от Лента.ру. Според изданието това е довело до прекъсвания в интернет между Европа и Азия.

Основните щети са регистрирани в страните от Персийския залив и Индия

Изданието уточнява, че са повредени кабелите от AAE-1, Seacom, EIG и TGN. Първият свързва Източна Азия с Европа през Египет. Seacom кабел – Европа, Африка и Индия. EIG – Южна Европа с Египет, Саудитска Арабия, ОАЕ, Индия и Джибути. TGN свързва Мумбай с Марсилия , като кабелът минава през Египет и Саудитска Арабия.

Атаката на хусите причини сериозни смущения в интернет комуникациите, като се съобщава, че потребителите в Персийския залив и Индия са най-тежко засегнати. Посочва се, че щетите са сериозни, но не критични.

Работата на кабела може да бъде възстановена не по-рано от осем седмици. Изданието пише, че компаниите вероятно ще трябва да плащат високи премии на изпълнителите за рискове по време на ремонти.

Хусите обявиха намерението си да атакуват свързани с Израел кораби в Червено море.

От началото на конфликта между Израел и Палестина хусите казаха, че ще атакуват кораби на компании, свързани с еврейската държава, но търговски кораби от трети страни също бяха ударени в резултат на атаките.

Така на 18 февруари петролно петно ​​се образува в Червено море след нападение на бунтовниците хуси Ансар Аллах в Йемен срещу британския товарен кораб Rubymar. В резултат на това корабът претърпя „значителни щети“ и в Червено море се появи петролно петно ​​от 18 мили (около 29 километра).

Три дни по-късно бунтовниците хуси изстреляха две ракети по кораба Sea Champion, превозващ хуманитарна помощ за Йемен. Една от ракетите избухна близо до кораба, причинявайки леки щети. Въпреки това екипажът продължи пътя си към крайната дестинация.

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!