Действията на Тръмп изглеждат толкова ирационални, че карат човек да се замисли дали не цели нещо съвсем немислимо за повечето американци и хора по света. И може да се окаже, че за пореден път действията му са в унисон с интересите както на Израел, така и на САЩ.
Финансовият модел на САЩ и краят на индустриалната икономика
Неведнъж е обсъждана темата за залязващата мощ на досегашния хегемон, за нуждата от реиндустриализация, за загубата на първенството в науката (Китай патентова повече нови открития от САЩ), за ефимерното превъзходство на американската икономика, която структурно изглежда като пренадут финансов балон без реално стопанство като база.
А ако действията на екипа зад Тръмп целят спукването на финансовия балон? Един от основните проблеми на САЩ е, че не могат да поддържат военната си империя, защото вече дори не могат да произвеждат достатъчно оръжия. Редица военни производства зависят от внос на части от Китай. Други се произвеждат в крайно недостатъчни количества.
Силата на САЩ по света се крепи освен на „мека сила“ (soft power), и на директна и брутална агресия и принуда. Попитайте Саддам Хюсеин и Муамар Кадафи, които искаха да оспорят позициите на петродолара. САЩ буквално принуждават света да търгува енергоресурси в долари, от което печелят. Принуждават инвестиции в американски дълг, с което ограбват целия останал свят – печатат необезпечени с нищо долари, чиято инфлация се прехвърля не върху 360 милиона американци, а върху 8 милиарда жители на планетата.
Но държава, загубила своите индустриални производства и най-вече военното си първенство, не може повече да налага волята си ефективно. И много хора в САЩ знаят, че няма връщане назад. Могат да се реиндустриализират и да станат един от основните играчи на световната сцена, но не и да се върнат като единствен хегемон.
За регионален и световен играч имат достатъчно предпоставки. Намират се защитени на изолиран континент, Канада и Мексико не са заплаха. Имат реки, плодородни земи, полезни изкопаеми, газ, нефт, мащаб на населението – всичко, което им трябва, за да бъдат един от 3, 4 или 5 основни световни играча.

изображението е илюстративно
Но в момента вървят по път, който ги обрича на нещо много по-лошо. Липсата на индустрия се отразява и на нивото на науката, и на образоваността на населението. С хора, които три поколения са били безработни в гетата на Детройт, не могат да се конкурират с Китай. С градове, чието население на 70% е зависимо от фентанил, заприличват на обезлюдените региони на България, където е останало безработно и впиянчено население. Хора, чието битие е само в сферата на услугите – кол центрове, касиери в „Макдоналдс“, продавачи на хотдог – няма да спечелят съревнованието с Китай за космоса. Страната има нужда от инженери, химици, биолози, космонавти и ядрени физици.
Защо борсите блокират реиндустриализацията
Сегашната структура на американската икономика не позволява никакво връщане към индустриалната сила на САЩ. Всяка инвестиция в производство, което по план ще започне да носи печалба след 10–12 години, е обречена да не се осъществи. Защото на борсите печалбата идва след 6–12 месеца. Никой не е луд, за да даде 200 милиона за строеж на фабрика, която не се знае дали въобще ще бъде печеливша, след като може да ги вложи в балона на изкуствения интелект и да ги изтегли след 6 месеца със солидна печалба.
По време на първия мандат на Тръмп и при Байдън имаше държавни програми, които стимулираха реиндустриализацията. Какво се случи? Държавата наля пари, създадоха се фондове, започнаха проучвания на пазара и изграждане на стратегии, а парите бяха вложени „временно“ на борсата, за да не застояват. Всяко подобно начинание работеше само докато държавата активно го подкрепяше. Частните инвеститори без принуда винаги избираха борсата – и бяха прави от гледна точка на собствената си логика.
Единствената възможност за реиндустриализация е да бъде срината сегашната финансова система, при която всичко отива на борсите. Неслучайно се говори, че цифровите индустрии от Силициевата долина стоят зад Тръмп срещу ултраглобалистките финансисти. В Силициевата долина се произвеждат и реални продукти и има нужда от ток, сървъри, инженери, реално производство на електроника, което изисква преди това да съществуват и по-елементарни типове индустрия.
Още по темата – „Те поеха властта“: вътрешни източници разкриват ролята на Palantir в САЩ
Звучи като твърде голямо сътресение да трябва да разрушиш борсите, но понякога няма прост и лесен избор. Особено ако си отлагал решението 50 години. Защото постепенната деиндустриализация и финансиализация на американската икономика тече от 70-те години на XX век.
Ударът срещу Иран и ефектът върху петродолара
И днес, почти налудничаво, Тръмп и Израел удрят Иран? След като бяха уж унищожили ядрения му потенциал през лятото на 2025 година. След като иранците бяха потвърдили и препотвърдили на десетки международни срещи, включително последната в Женева, че са готови на редица отстъпки, включително да намалят степента на обогатяване на урана си, само и само Тръмп да е доволен. И въпреки това бяха бомбардирани.
Резултатът е видим – нарушени доставки на газ и петрол, хаос на борсите, излагация за САЩ. Резултатът не само е видим, но и беше очакван. Иранците бяха готови на преговори. Докато заплашваш един баща, че ще нараниш децата му, той ще преговаря. Но ако бомбардираш семейството му, не му остава друго освен да се бори и да отмъщава – сценарий, познат от всеки втори холивудски екшън. Американците и евреите избиха редица ирански лидери и семействата им, убиха десетки цивилни – мъже, жени и деца. Не може да са очаквали, че иранците ще седнат отново с готовност да преговарят. Изглежда твърде нелогично и сякаш дори нарочно – дори за шоумен като Тръмп. Все пак зад него стои екип от сериозни хора със сериозни пари и интереси.
Сривът на американското присъствие в Близкия изток и изтеглянето на САЩ от заливните монархии би означавало край на петродолара, търговия на петрол в други валути, секване на инвестициите на арабските шейхове в американски дълг и на американските борси, срив на финансовия сектор и поражение за ултраглобалистите зад финансовия капитал. Шанс за САЩ да поемат по пътя на реиндустриализацията и на възвръщането на реалните възможности да бъдат световна сила.
Възможен ли е „контролиран срив“ на системата
Този вариант е в интерес и на Израел. От границата до Тел Авив са 40 минути с танкова колона. Израел има нужда от „жизнено пространство“ за своята сигурност. Има нужда да отхвърли по-далеч от центровете на своята изпълнителна власт тези 350 милиона араби, които ще станат около 450 милиона в средата на века и които могат като едно човешко море да залеят 10-те милиона евреи, независимо от ядрените им ракети. Ако погледнем картата на т.нар. „Велик Израел“, тя включва части от Египет, Саудитска Арабия, Ирак, Кувейт – все държави, които в момента са под специалната протекция на САЩ. Излиза, че за да реализира проекта си за голяма държава в Близкия изток, която да е достатъчно защитена от околните врагове и с достатъчно територия, даваща не само разстояние и време за реакция при атака, но и жизнено пространство за бъдещи заселници, Израел има интерес САЩ да се изтеглят от региона и да престанат да бъдат защитник на петролните монархии.
Вижте още – Джефри Сакс: „Велик Израел“ стои зад войните в Близкия изток
Дали това е планът на хората, които в момента управляват във Вашингтон и Тел Авив, можем само да гадаем по косвени признаци. Но трябва да знаем, че такава хипотеза съществува и да я имаме предвид, когато градим бъдещата българска външна политика с хоризонт 5, 10, дори 20 години. Нека вземем пример от англосаксонците. През 2003 година генерал Уесли Кларк каза, че още през 2001 година е съществувал план за сваляне на управлението в 7 държави в рамките на 5 години. Оказа се, че са се надценили и им отне 25 години. Но виждаме, че планът продължава – Иран е последната от тези 7 страни и в момента конфликтът се използва, за да бъде отслабен, да се позволи на Израел да погълне съседите си, а САЩ да се преборят с глобалния финансов капитал и да се реиндустриализират. А България? Имаме ли визия дори за месец напред?
Коментарът е на Георги Съйков, заглавието и вътрешните заглавия са редакционни.
Ако решите да подкрепите КритичноБГ, може да го направите тук. Предварително благодаря!
Дарения Revolut: @mariyatkwa
Дарения PayPal: @MariyanIvIvanov

