Насилие завладя Кения заради новите еко данъци

от Лазар Лазаров

Кенийската столица Найроби е обхваната от насилие и хаос в резултат на мащабни улични протести на кенийци, възмутени от новата данъчна политика и суровата програма за икономии, наложена от правителството, в резултат на което сградата на парламента е подпалена, пише ZeroHedge.

Законодателите се евакуираха, след като протестиращите срещу данъците първоначално нахлуха в парламента. Те бързо надвиха полицията скоро след като депутатите гласуваха да приемат законопроект, с който се въвеждат нови национални данъци, включително екологична такса, която повишава цената на основни стоки като памперси, като част от усилията за ограничаване на управлението на отпадъците и за по-екологично отношение към околната среда.

Новите данъци са заложени в законопроекта за финансите на Кения за 2024 г. и оказват пряко влияние върху вноса, цените и продажбите на памперси, батерии/сухи клетки, смартфони, слушалки, часовници, радиоприемници, телевизори, фотоапарати… телбоди, принтери, калкулатори, фотокопирни машини, клавиатури, мишки, проектори и LCD монитори.

Строгият екологичен налог засяга особено тези, които възнамеряват да внасят пластмаса на кенийския пазар, като налага солидна такса за килограм върху продуктите.

При влизането си в парламента протестиращите крещяха: „Идваме за всеки политик“. Широко разпространени са съобщенията, че полицията е започнала да стреля с бойни патрони срещу тълпите, наред с мерките за борба с безредиците като сълзотворен газ.

Понастоящем президентът Уилям Руто е извън столицата и участва в събитие на Африканския съюз, но се опитва да запази примирителен тон и да похвали ентусиазма на младежите, които като цяло са гръбнакът на демонстрациите.

Но все по-ожесточените сблъсъци с полицията по улиците на Найроби, които се засилиха от миналата седмица, когато загинаха двама души, също са резултат от предполагаеми отвличания от службите за сигурност.

Както съобщава агенция „Associated Press“„:

Председателят на кенийското юридическо дружество Фейт Одиамбо заяви във вторник, че 50 кенийци, включително нейният личен асистент, са били „отвлечени“ от хора, за които се смята, че са полицаи.

Според гражданските групите някои от изчезналите са били гласовити участници в демонстрациите и са били отведени от домовете, работните места и обществените места преди протестите във вторник.

Според кенийска национална телевизия, цитирана от AP,  по първоначалните доклади най-малко осем души са били убити.  Кенийската комисия по правата на човека също потвърди, че полицията „стреля с бойни патрони“ по демонстрантите.

Още десетки са ранени и вероятно броят на жертвите ще нарасне през деня и вечерта, тъй като кризата не показва признаци на отслабване.

Съобщава се, че депутатите са избягали невредими от горящата и окупирана сграда на парламента през тунел.

За съжаление, отбелязва ZeroHedge, всичко това е част от познат и исторически модел в Африка. Така наречената международна общност и мощни глобални/западни институции като Международния валутен фонд (МВФ) редовно карат правителствата да поемат огромни дългове и след това започват да налагат от чужбина драстични мерки за обществена реформа върху населението.

А в процеса на размяна на милиарди корумпирани представители на местната власт пълнят собствените си джобове, докато налагат строги и много внезапни мерки на нисшата класа и обеднелите граждани, се казва още в материала.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

 

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!