Растежът на Саудитска Арабия намалява, докато този на Русия се покачва, заради ОПЕК

Растежът на Саудитска Арабия намалява, докато този на Русия се покачва, подчертавайки неравномерната тежест на ОПЕК. Експерти твърдят, че Саудитска Арабия прави „всичко възможно“, за да поддържа цените на суровия петрол, докато Русия се възползва от предимствата на по-стеснения пазар на петрол, пише Middleeasteye

Във вторник МВФ рязко понижи оценката за растежа на Саудитска Арабия, тъй като икономиката на страната беше засегната от спада на приходите от петрол след масовото намаляване на производството.

МВФ понижи прогнозата за растежа на Саудитска Арабия от 3,2 % на 1,9 %, като взе предвид „обявените през април и юни съкращения на производството в съответствие със споразумението ОПЕК+“

Спадът е забележителен обрат за Саудитска Арабия, която през миналата година беше най-бързо растящата икономика в Г-20.

Кралството се радваше на неочаквани приходи, след като нахлуването на Русия в Украйна допринесе за повишаване на цените на суровия петрол. Оттогава Саудитска Арабия настоява пред другите производители на петрол от ОПЕК и пред водения от Русия алианс да намалят световните доставки в опит да повишат цените.

Кралството е извършило по-голямата част от тежката работа. През юли Международната агенция по енергетика съобщи, че Саудитска Арабия е на път да отстъпи мястото си на най-голям производител на петрол в ОПЕК+ на Русия.

„Русия до голяма степен изневерява и се възползва от намаленията на Саудитска Арабия“, заяви преди време пред Middle East Eye Грег Приди, консултант в базираната в САЩ Spout Run Advisory и старши сътрудник в Центъра за национални интереси във Вашингтон.

Тъй като цените на петрола се определят от търсенето и предлагането, според анализатори Москва се е възползвала от съкращенията на Саудитска Арабия, без да прави каквито и да било жертви.

Според Wall Street Journal нежеланието на Русия да ограничи износа е довело до нарастване на напрежението със Саудитска Арабия.

Двете страни полагат усилия да омаловажат слуховете за разрив. По време на конференцията на Опек+ миналата седмица Саудитска Арабия и Русия направиха съвместно изявление, че ще намалят износа, което според министъра на енергетиката на Саудитска Арабия принц Абдулазиз бин Салман заглуши „циничната страна“ на онези, които твърдяха, че връзките се развалят.

В същия доклад от вторник МВФ подобрява очакванията си за темпа на растеж на Русия с 0,8 процентни пункта, като се позовава на „големите фискални стимули“ на правителството, въпреки че войната в Украйна бушува.

В бъдеще основният въпрос за Саудитска Арабия ще бъде дали спадът в растежа ще попречи на плановете на престолонаследника Мохамед бин Салман да диверсифицира икономиката на кралството.

Източник: Middleeasteye

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!