Politico: Дните на току що сключеното споразумение за сигурност между Вашингтон и Киев може да се преброени

от Лазар Лазаров

САЩ и Украйна сключиха десетгодишно споразумение за сигурност. Има една голяма уловка – то беше подписано между настоящите администрации на Вашингтон и Киев. Споразумението няма да продължи и десет месеца, ако Доналд Тръмп дойде на власт. Toва пише вестник „Politico“.

Съединените щати удължиха гаранциите за сигурност на Украйна за десет години, в очевиден опит да дадат знак за дългосрочна подкрепа за Киев срещу Русия преди изборите в САЩ, които биха могли да хвърлят съмнение относно по-нататъшната помощ за Украйна, се казва в материала.

Според вестника двустранното споразумение за сигурност, обявено в знойната четвъртък вечер на срещата на Групата на седемте в Италия, ще позволи на САЩ да укрепят отбранителната индустриална база на Украйна, да координират бъдещите искания на Киев за оръжия и да приближат Украйна до членство в НАТО.

Отбелязва се, че пактът не задължава Съединените щати да изпратят войски в Украйна и да я защитават директно от руските сили, но формализира продължаващата подкрепа на Вашингтон за Киев за поне още десет години.

„Но има една голяма уловка: Сделката е сключена само между настоящите администрации на САЩ и Украйна и няма да бъде ратифицирана от Конгреса. Ако бившият президент Доналд Тръмп влезе отново в Овалния кабинет през януари, той може да прекрати споразумението, отменяйки ангажимента на Вашингтон“, твърдят авторите на материала.

Това превръща обявяването на сделката в авантюра на президента Джо Байдън, който залага на американския авторитет, надявайки се да успокои Украйна и европейските си съюзници, дори и да не може да гарантира, че сделката ще издържи 10 месеца, да не говорим за 10 години. Но също така може да се получи рязък контраст с републиканския му опонент, превръщайки Байдън в трансатлантически защитник, а Тръмп – в ненадежден съюзник, се казва в материала.

Както пише Politico, целта на Байдън в Европа е да се представи като безусловен лидер на Запада, да привлече световните сили на страната на Украйна и да подобри глобалния си имидж преди изборите през ноември. Споразумението служи както на тази цел, така и демонстрира решимостта му, дори когато ясната украинска победа срещу Русия изглежда все по-малко вероятна.

Споразумението от 21 страници включва различни планове – от това как да се защитава Украйна днес до изграждането на бъдещи сили, способни да възпират бъдещи нахлувания на Русия. Ключов елемент е, че САЩ ще продължат да обучават украинските войски, така че армията на Киев да отговаря на западните стандарти, необходими за официалното присъединяване към Алианса.

Байдън и неговият екип не искат Украйна да се присъедини към Алианса точно сега въпреки че Киев изисква членство,  тъй като продължаващите руски атаки могат да принудят американските сили да защитават Украйна директно. Президентът от своя страна многократно е заявявал, че на бойното поле няма да има американски войски, отбелязва изданието.

Байдън се надява, че забележките, съчетани с възхвалата му на демокрацията на възпоменателната церемония за десанта в Нормандия по-рано този месец, ще подчертаят големите различия между неговия мироглед и този на опонента му. Тръмп отдавна поставя под въпрос подкрепата на САЩ за Украйна и самата европейска сигурност. През февруари той заяви, че ще позволи на Русия да „прави каквото си иска“ със съюзниците от НАТО, които не плащат достатъчно за собствената си отбрана, се казва в материала.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!