Politico: Глобалната популярност на САЩ се свива, докато Русия и Китай са все по-популярни. ДАННИ

от Лазар Лазаров

Популярността на Америка като глобална сила намалява в световен мащаб, особено в страните с мюсюлманско мнозинство. Това показват последните данни от Индекса за възприемане на демокрацията за 2024 г., публикувани в сряда, предаде вестник Politico.

Уточнява се, че Индексът обхваща 63 000 респонденти от 53 държави и обобщава отношението към демокрацията, геополитиката и глобалните силови играчи.

Международната репутация на Америка претърпя удар от началото на 2023 г., особено в мюсюлманските страни, където непоколебимата подкрепа на Вашингтон за Израел във войната му в Газа се оказа сериозно разединяваща, пишат от редакцията.

Сега Европа се присъединява към тенденцията.  „За първи път от началото на управлението на Байдън много западноевропейски страни се върнаха към отрицателно възприемане на САЩ. Този възход и упадък – от отрицателни нагласи към положителни [и] обратно към отрицателни нагласи – е особено ярък в Германия, Австрия, Ирландия, Белгия и Швейцария“, коментира  Фредерик Де Вьо, старши изследовател в компанията за проучвания Latana, която състави индекса.

В същото време, както отбелязва Politico, положителните възгледи спрямо Китай в Азия, Северна Африка, Близкия изток и Латинска Америка продължават да нарастват, което води до положително възприятие на Пекин в световен мащаб, въпреки продължаващия скептицизъм в Европа.

Според вестника Русия, която се бори с огромно негативно възприятие по целия свят в първоначалните последици от пълномащабната инвазия на президента Владимир Путин в Украйна, също изглежда е на път към възстановяване на имиджа си в повечето изследвани региони, с изключение на Европа.

Колебливата популярност на Америка, съчетана с по-добрите позиции на Русия и Китай, означава, че последните сега се възприемат толкова положително, колкото и САЩ в повечето изследвани страни от Близкия изток, Северна Африка и Азия, отбелязва Politico.

Разделението между Глобалния Север и Юг се прояви, когато респондентите бяха попитани дали смятат, че тяхната страна трябва да прекъсне икономическите връзки с Русия заради нейното нахлуване в Украйна и дали трябва да направят същото, ако Китай нахлуе в Тайван.

Нагласите изглежда са се смекчили, ако се съди по сравнението на резултатите от 2022 и 2024 г. В по-ранното изследване в 31 държави повече респонденти подкрепиха прекъсването на икономическите връзки с Русия – сега техният брой е 23. Освен това, с малки изключения, мнозинството, подкрепящо прекъсването на икономическите връзки, е намаляло в повечето страни.

Макар че САЩ като цяло остават начело на световната сцена, сред населението на някогашните западноевропейски съюзници започват да се появяват пукнатини, а Русия и Китай набират популярност в други региони, завършва материалът.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!