Пентагонът ще храни войниците си с изкуствено месо, за да намали въглеродния отпечатък и защото е еко

Подизпълнител на Пентагона, който е получил вече над 500 милиона долара от Министерството на отбраната, иска да произвежда лабораторно отгледано месо за американските войници. Целта на заниманието била да се „намали въглеродния отпечатък“ от поделенията на Министерството на отбраната, съобщава Free Beacon.

BioMADE, публично-частен изпълнител на Министерството на отбраната, е Институт за производствени иновации (MII). Във визитката на въпросния институт пише, че има „визия за изграждане на устойчива, вътрешна, цялостна биоиндустриална производствена екосистема“. Същият публикува миналия месец доклад за научните си намерения.

От документа става ясно, че Институтът е ориентиран към разработване на „иновации в производството на храни, които да намалят CO2 отпечатъка в … оперативната среда (поделенията бел.ред.) на Министерството на отбраната“. Това включвало

„нови методи за клетъчни култури, подходящи за производство на култивирано месо/протеин“, известно още като лабораторно отгледано месо.

Изкуственото месо се отглежда в лабораториии с помощта на животински клетки, които се размножават с помощта на химически вещества.  

BioMADE – която по-рано тази година е получила 450 млн. долара от данъкоплатците на САЩ – твърди, че лабораторно отглежданите хранителни продукти ще намалят въглеродния отпечатък, генериран от Пентагона, което е приоритет за американската армия, тъй като тя е на подчинение на администрацията на Джо Байдън. Същата има за цел да „се справи с изменението на климата„, пише Free Beacon

„Търсят се иновации в производството на храни, които намаляват CO2 отпечатъка от производството на храни в и/или транспортирането им до оперативната среда на Министерството на отбраната“, се казва в публикувания документ на компанията.

На този фон обаче, миналата година Калифорнийският университет публикува доклад, в който се посочва, че „въглеродният отпечатък на лабораторно отглежданото месо е потенциално по-голям от този на истинското говеждото месо“ по време на отглеждането на добитъка. В документа се допълва, че за получаването на изкуствено месо, процесът на образуването му изисква много повече ресурси, което е по-лошо за околната среда.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

 

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!