Пекин: да кажем „не“ на Япония!

Международната общност изрази сериозна загриженост относно решението на Япония да изхвърли замърсената вода от ядрената катастрофа във Фукушима в океана. Това решение, чието начало беше обявено на 24 август, представлява открит риск от ядрено замърсяване в световен мащаб, пише China Daily. Китай, наред с други държави, показа сериозна загриженост и решително противопоставяне, като представи официални възражения на Япония.

През последните две години легитимността, законността и безопасността на японския план за изхвърляне на замърсената вода от Фукушима в морето непрекъснато се поставят под въпрос от международната общност. Япония все още не е разрешила основните проблеми, свързани с дългосрочната надеждност на системите за пречистване на замърсената вода от ядрената централа, точността на данните за замърсената вода от и ефективността на мерките за наблюдение на изхвърляната в морето вода.

Както посочиха много заинтересовани страни, включително Китай, ако замърсената с ядрени материали вода е безопасна, не би трябвало да има нужда от изхвърляне в морето. И обратното, ако тя не е безопасна, изхвърлянето в морето трябва да бъде още по-силно поставено под въпрос. За съжаление Япония предпочита да пренебрегва международното недоволство. Тя е обвинявана, че старателно рисува картина на безопасност и безвредност, като дори обвинява съседните държави, които изразяват основателна загриженост. Подобни действия предизвикват силно недоволство както сред съседните държави, така дори и сред японските граждани.

Океанът е общо наследство на човечеството и не бива да бъде обект на едностранното решение на Япония да изхвърля замърсена с ядрени материали вода. Китай настоятелно призовава Япония да коригира решението си, да отмени плана за изхвърляне на контаминираната вода в морето, да общува открито със съседните държави, да управлява отговорно замърсената вода и да приеме международен надзор.

Притесненията и противопоставянето на международната общност са свързани не само с потенциалното радиоактивно замърсяване, но и с пренебрегването на международния консенсус и потенциалния прецедент, който това може да създаде. Моретата и океаните са споделен ресурс и всички действия, които могат да им навредят, следва да бъдат обект на международен контрол и консенсус.

Пренебрегвайки тези опасения, Япония не само рискува потенциална екологична катастрофа, но и подкопава международните норми и сътрудничество. Решението на Токио може да има далечни последици, като засегне не само непосредствения регион, но и може да причини глобални щети.

Освен това неуспехът на Япония да отговори адекватно на международните опасения относно надеждността на технологията за третиране на контаминираната вода и достоверността на данните само задълбочава проблема. Още повече, че международната общност има право да изисква от Япония прозрачност и отчетност по този въпрос.

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!