ООН остана без пари. Спря климатиците

Сградата на ООН

Организацията на обединените нации (ООН) изпитва сериозни финансови затруднения, които водят до строги мерки за икономии от страна на администрацията на световната организация. Това съобщи на 16 май агенция Блумбърг, като се позова на нейни представители.

Според твърденията им централата на ООН е принудена да изключи климатиците и да затваря по-рано вратите на сградата в Ню Йорк, за да пести от ток.

Освен това на операторите и преводачите е забранено да работят извънредно и е наложена времененна збрана за наемането на нови служители.

„Малко след като израелският пратеник на ООН започна да говори пред Съвета за сигурност миналия месец относно кандидатурата за членство на палестинците, интернет излъчването на световната организация на историческата сесия потъна в мрак. Срещата, която завърши с ветото на САЩ, продължи дълго, но мерките за икономии, наложени на ООН, забраниха извънредния труд за оператори и преводачи. Това не е всичко входните врати на централата на ООН в Манхатън сега затварят по-рано, климатизацията е спряна, въпреки че летните температури започват да се повишават, а световната организация наложи замразяване на наемането на работа“, пише Блумбърг

Като причина за това положение агенцията посочва закъснели плащания по вноските за техническа поддръжка на сградата от страна на много членове на организацията. Сега просрочените задължения по тези вноски възлизат на повече от 1,7 млрд. долара.

По данни на Блумбърг повече от една трета от страните, членки на ООН не са извършили плащания за текущата година, а някои даже и за миналата година. Финансирането е забавено от такива големи донори на ООН като САЩ и Китай, които дължат съответно около 762 млн. и 380 млн. долара.

Ситуацията се влоши заради пандемията от коронавирус и решението на бившия президент на САЩ Доналд Тръмп да намали финансирането на Организацията на обединените нации.

През януари 2024 г. редица държави решиха да преустановят финансирането на Близкоизточната агенция на ООН за подпомагане на палестинските бежанци и организация на работата UNRWA на фона на подозрения за съпричастност към нападенията срещу Израел на 7 октомври миналата година. Това решение беше взето от Германия, Япония, САЩ, Италия, Канада, Финландия и Обединеното кралство.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!