Според прогноза на властите в САЩ морските нива около Ню Йорк се очаква да се повишат с поне 6 до 9 инча т.е. до 23 см. през 2030 г. и потенциално до 13 инча – 33 см. в някои райони поради изменението на климата, пише американското издание The New York Post.
По оценката, направена от Държавния департамент на САЩ по опазване на околната среда, морското ниво в долното течение на река Хъдсън може да набъбне с 23 инча – 58,4 см. през 2050 г. до 45 инча – 114 см. през 2080 г.
„Покачването на морското равнище е един от най-преките и видими ефекти в Ню Йорк от изменението на климата и Департаментът по опазване на околната среда е задължен по закон да разработва научнообосновани прогнози за покачване на морското равнище, за да ръководи вземането на решения и издаването на разрешения в най-застрашените райони“, се казва в изявление на ведомството.
До 2100 г. морското ниво в долната част на щата може да се повиши с 25 инча до 65 инча – 165 см. Най-лошият сценарий може да доведе до зашеметяващото покачване от 114 инча – 290 см. до края на века, като се има предвид прогнозите за бързото топене на леда.
Такова драматично покачване на морското равнище може да унищожи ниско разположените жилищни райони в Голямата ябълка (прякор за град Ню Йорк бел.ред. ), които са били разрушени по време на урагана Санди през 2012 г.
Прогнозите за морското равнище не създават никакви укази или задължения, които местните власти да спазват, въпреки че са предназначени да служат като ръководство за подпомагане на държавните и местните планиращи и регулаторни органи при вземането на решения за справяне с наводненията, причинени от бури.
В крайна сметка както скоростта на покачване на морското равнище, така и нивото на покачване с течение на времето ще се определят от тежестта на глобалните емисии на парниковите газове, обясняват служители на екологичното ведомство на САЩ.
Продължаващите високи нива на емисии ще причинят продължително бързо затопляне на океана и ще доведат до по-високи темпове и нива на покачване на морското равнище, заявяват от Департамента по опазване на околната среда.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски